اقدام متقابل یا شروط برای مقابله با آمریکا؟

[ad_1]

شرق: عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با مهر، از جزئیات طرح «اقدام متقال عات طرح» اقدام متقال طرحی که سه روز پیش از سوی هیئت‌رئیسه مجلس در آستانه سالروز ترور شهید سلیمانی رونمایی شد.

این طرح نامش اقدام متقابل است، اما درون خود شروطی را برای مقابله با آمریکا تعبیه کرده است. طرح مجلس با آمریکا را ممنوع کرده است، اما به شروطی اشاره دارد که ممکن است مجد را ه مر مر مر. یکی ز

یکی دیگر از این شروط، نیاز به پاسخ به شرارت‌های تروریست‌های آمریکایی در کشور‌های میزبان است. بدون اشاره به کشور میزبان کدام کشور است ؛ آیا منظور عراق است یا لبنان، فلسطین یا سوریه؟ مجلس در این طرح به ممنوعیت طرح بر سر توان تسلیحاتی، شکست حصر غزه و یمن و ممنوعیت واردات کالا و خدمات از آمریکا اشاره کرده و آنها را شامل خطوط قرمز وارد کرده است.

این دومین طرح مجلس در حوزه سیاست خارجی در یک ماه گذشته است. طرح قبلی که به تصویب رسید و به قانون بدل شد و مخالفت های دولت و برخی از حوزه ها و سیاست های خارجی را دنبال کرد، نامش اقدام راهبردی برای تحریم ها بود که با پیشنهاد پیشنهادی در قالب ماده 6 آن، به دولت “فرستی دوماهه” داده شد تا در صورت تعیین کامل تحریم های بانکی و نفتی ایران از سوی 1 + 4 – دو ماه پس از اجرای این قانون داوطلبانه پروتکل الحاقی و همچنین کلیه نظارت های فراتر از پادمان را متوقف کند.

حالا باید این طرح را به همان شکلی که تهیه کرد، در مجلس رأی آورد یا خیر دید. با توجه به عمر کوتاه دولت فعلی، بعید است که اجرای طرحهای مجلس در حوزه سیاست خارجی به این دولت برسد و اینها طرحهایی است که اجرای آن وظایف دولت اصولگرای بعدی خواهد بود. بهتازگی صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، در انتقاد از طرح قبلی مجلس در الزام این سازمان به تولید هزار سانتریفیوژ آیآر 6 گفته است: معلوم نیست پول آن قرار است چگونه می شود و عجیب است که شورای نگهبان بدون توجه به منبع تامین مالی، آن را را تصویب کرده است!

فداحسین مالکی گفته طرح «اقدام متقابل علیه آمریکا عامل اصلی ترور شهید سلیمانی» در قالب سه بخش در دستور کار قرار دارد که عبارتند از: «اخراج تروریست های آمریکا از منطقه، حمایت از مقاومت و سیاست خارجی عزتمندانه». به گفته او، بخش نخست طرح درصدد اجرای انتقام سلیمانی یعنی اخراج تروریست های آمریکا در منطقه شامل “ضرورت پاسخ به اقدام نظامی تروریست های آمریکایی در همان کشور مبدأ و همچنین مجوز پاسخ نظامی نظامی به کشور را میزبان شریک تروریست های آمریکایی است.

ممنوعیت اجرای تحریم های آمریکا از سوی نهادهای کشور، ممنوعیت واردات کالا و خدمات از آمریکا، کاهش نقش دلار در مبادله های اقتصادی بین المللی، ممنوعیت تحریم یا توافق بر ضد جنگافزاری کشور، ممنوعیت تحریم با آمریکا تا پیش از عذرخواهی برای خروج از برجام و محکومیت ترور شهید سلیمانی، نیاز به پاسخ بازدارنده به ترور افزون بر مجازات عاملان آن »است.

در بخش دوم برای حمایت از موضع مقاومت، دولت را مکلف به شکست حصر غیرانسانی یمن در گام نخست و سپس غزه در گام دوم و ارسال کمکهای داوطلبانه مردمی به مردم مظلوم این کشور کرده است. شکست حصر غزه واکنشی بازدارنده در برابر جنایت ترور شهید فخری‌زاده در نظر گرفته شده است.

این مجلس در ادامه گفته: در این طرح، همکاری های مخالف میان مقاومت در قالب تهیه زیرساخت های رفاهی پیاده روی اربعین با همکاری دولت عراق، بومی سازی راهیان نور در جبهه های مقاومت عراق و سوریه، جذب نخبگان برای تحصیل در دانشگاه های کشور، از مطالبه شده است. است. مالکی گفته است که طرح یادشده بستن مجدد قرارداد با دولت‌های دارای سوءپیشینه پیمان‌شکنی را منوط به ملنتن‌شکارار است.

[ad_2]

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

تجربه جذاب بازی انفجار: آشنایی با پدیده‌ای پرطرفدار
دفتر کار درسی: راهنمای کامل برای سازماندهی و مدیریت بهتر تحصیلات
کتاب کار ریاضی: ابزاری جذاب برای تقویت مهارت‌های ریاضی
Welcome to Real Estate Canada: A Guide to Buying, Selling, and Investing
Discover Your Dream Home: House for Sale Canada
Exploring the World of Realtor Canada
تماس با ما