فوران های آتشفشانی؛ علت تسلط دایناسورها بر روی کره زمین – زومیت

[ad_1]

روابط بین دایناسورها و آتشفشانها در طول تاریخ همیشه دوستانه نبوده است. دهه هاست که دانشمندان بحث می کنند که آیا فوران آتشفشانی یا سیارکی باعث انقراض دایناسورها در حدود 65 میلیون سال پیش شده است. تا سال 2010 ، یک هیئت بین المللی از متخصصان رسماً سنگ فضایی را مسئول انقراض دایناسورها اعلام کردند ، نه فوران های گسترده آتشفشانی.

اخیراً گروهی از دانشمندان متقاعدکننده ترین شواهد را ارائه کرده اند که نشان می دهد فوران آتشفشانی عظیم به تسلط دایناسورها بر روی زمین برای حداقل یک دوره کمک کرده است. نتایج روز دوشنبه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شد.

تریاس ، که حدود 250 میلیون سال پیش آغاز شد ، دوره ای از تغییرات زیست محیطی فوق العاده با بزرگترین رویداد انقراض جمعی بود. دایناسورها در این دوره ظاهر شدند. اما آنها ویژگی های متفاوتی نسبت به دایناسورهای دوره های بعدی داشتند. به عنوان مثال ، آنها لاغرتر بودند و ظاهر وحشتناکی داشتند. اما تنوع زیستی این گونه ها از این دوره افزایش یافته است. قبل از رسیدن به شکارچیانی مانند Tyrannosaurus rex و Triceratops ، این دایناسورها تا پایان دوره کرتاسه به گونه های غالب روی زمین تبدیل شدند.

برای درک تکامل دایناسورها ، دانشمندان دومیلیونیسم تریازی فازی موسوم به باران سه گانه دیررس (CPE) را مورد مطالعه قرار دادند. در این دوره که از 234 میلیون تا 232 میلیون طول کشید ، دما ، رطوبت و بارندگی بر روی زمین افزایش یافت.

سنگ های سیل چینی

صخره هایی که حاوی آثار تریاس پسین است از منطقه سیل خیوان در چین کشف شد.

دانشمندان شواهدی مانند رسوبات و فسیل گیاهان دریاچه ای در شمال چین را تجزیه و تحلیل کردند و چهار فاز فعالیت شدید آتشفشانی را با تغییرات بارندگی در طول تریاس اواخر سازگار کردند. آنها معتقد بودند که تغییرات در چرخه کربن در این دوره نتیجه فوران های آتشفشانی عمده بوده است. یک مطالعه جدید ، با چهار قله جیوه متمایز (شاخص خوبی برای فعالیت آتشفشانی) ، رابطه بین زمان بارندگی و تغییرات در چرخه کربن و همچنین بارندگی را که منجر به تغییر پوشش گیاهی مزارع و دریاچه ها شد ، مورد بررسی قرار داد. به گفته جیسون هیلتون ، دیرینه شناس دانشگاه بیرمنگام انگلستان و یکی از نویسندگان این مطالعه:

ما اغلب می توانیم فعالیت های آتشفشانی را با گرم شدن زمین مرتبط کنیم. اما در این مطالعه ، ما به دوره های بارندگی شدید اشاره می کنیم. با هر فعالیت آتشفشانی ، شاهد رشد پوشش گیاهی هستیم که با مناطق مرطوب و آبکی سازگار است.

جینگ لو ، محقق دانشگاه فناوری و معدن چین و یکی از نویسندگان این مطالعه ، می افزاید:

این فوران های آتشفشانی به قدری قوی بودند که زمینه را برای فرایندهای تکاملی تریاس آماده کردند.

بارندگی ، سنگ های تصادفی

نمونه های گرده ، اسپور و جلبک از نمونه های سنگ از حادثه بارندگی اواخر تریاس در چین ، که تغییرات محیطی و آب و هوایی را به دنبال فعالیت های گسترده آتشفشانی ثبت کرده اند ، گرفته شده است.

در طول فصل بارندگی ، گونه های گیاهی ناسازگار با محیط مرطوب و بسیاری از گونه های گیاهی ، از خزندگان بزرگ گیاهخواری گرفته تا میمونهای آبزی کوچک ، منقرض شدند. به گفته دکتر هیلتون:

این تغییرات محیط زیست را برای توسعه گروه دیگری از موجودات زنده از جمله دایناسورها تضمین کرد.

به گفته دانشمندان ، بارش در تریاس پسین ، علاوه بر افزایش تنوع دایناسورها ، پایه ای برای اکوسیستم های مدرن شد. به گفته اما دان ، محقق دانشگاه بیرمنگام که در این مطالعه شرکت ندارد:

در طول CPE ، ما ترکیبی کامل از هیولاهای ماقبل تاریخ و پستانداران و خزندگان مدرن را مشاهده می کنیم. به عنوان مثال ، لاک پشت ها و اولین دایناسورهای پرنده در این دوره تکامل یافتند.

مقالات مرتبط:

شواهد جدید دانشمندان را بر آن داشته است تا تمرکز بیشتری بر تغییرات سریع آب و هوا داشته باشند. به گفته سارا گرین ، یکی از نویسندگان این مطالعه و متخصص دیرینه شناسی:

مقیاس این فوران ها در طول تاریخ بشر بسیار بیشتر از آتشفشان است. با این حال ، انتشار دی اکسید کربن ناشی از این فوران ها در مقایسه با انتشار دی اکسید کربن انسان اندک است.

دکتر دان همچنین این نکته را برجسته کرد:

دو میلیون سال تغییر آب و هوا مانند یک چشم بر هم زدن در عصر زمین شناسی است. اما امروزه انسان آب و هوای زمین را بسیار سریعتر تغییر می دهد و این وحشتناک است.

[ad_2]

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

جذابیت و اهمیت خرید پلی استیشن پلاس اکسترا
سایت نات کوین: راهنمای کاملی برای ارز دیجیتال جدید
با سئو گروه تلگرام @SEOPREM به بالاترین سطوح ممکن در معرفی و تبلیغ محتوایتان برسید!
سایت نات کوین: راهنمای کاملی برای ارز دیجیتال جدید
نات کوین را چگونه نقد کنیم: راهنمای جامع برای تحلیل این ارز دیجیتال
معرفی شرط بندی انفجار در بازی های آنلاین
تماس با ما