چهار آسیب مربوط به نوشابه های انرژی زا برای نوجوانان

[ad_1]

“نوشیدنی های انرژی زا” نوشیدنی های آماده و کافئین دار هستند که به افزایش انرژی و بهبود هوشیاری ذهنی و عملکرد فیزیکی معروف هستند. بزرگسالان معمولاً این نوشیدنی ها را به طور منظم مصرف می کنند، اما کودکان و نوجوانان باید از نوشیدن نوشابه های انرژی زا به دلیل اثرات منفی آنها برای سلامتی خودداری کنند.

به گزارش ایرنا، کودکان و نوجوانان اغلب نوشیدنی های انرژی زا را با نوشیدنی های ورزشی اشتباه می گیرند و به همین دلیل مقادیر زیادی از نوشیدنی های انرژی زا را برای اهداف عمومی مانند آبرسانی مصرف می کنند. بنابراین لازم است کودکان و نوجوانان را از نوشابه های انرژی زا و مضرات آن آگاه کرد.

مصرف هر یک از این نوشیدنی های انرژی زا می تواند برای سلامتی مضر باشد، مانند:

1) اضطراب و بی خوابی

با توصیه پزشکان اطفال، از مصرف کافئین خودداری کنید. افراد 12 تا 18 ساله باید حداکثر 100 میلی گرم (معادل یک فنجان) از این غذا مصرف کنند.

مصرف بیش از حد کافئین بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و منجر به اضطراب و بی خوابی می شود. بی قراری و عدم تمرکز از دیگر عوارض نوشیدنی های انرژی زا است.

مصرف منظم نوشیدنی های کافئین دار منجر به اعتیاد به کافئین در کودکان و نوجوانان می شود و در صورت عدم مصرف این نوشیدنی ها ممکن است علائم ترک (سردردهای مداوم، خواب آلودگی و خستگی مزمن) را تجربه کنید.

2) کاهش اشتها

نوشیدنی های انرژی زا حاوی مقادیر زیادی قند (معادل یا بیشتر از قند موجود در نوشیدنی های معمولی) هستند. مصرف زیاد قند معده کودک را پر می کند و اشتهای او را برای غذاهای دیگر کاهش می دهد. علاوه بر این، سطوح بالای کافئین موجود در نوشیدنی های انرژی زا می تواند سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک کرده، سیری را افزایش داده و گرسنگی را کاهش دهد.

3) کم آبی بدن

کافئین علاوه بر محرک بودن، خاصیت ادرار آور نیز دارد. بنابراین مصرف زیاد کافئین به خصوص زمانی که کودک یا نوجوان در هوای گرم فعالیت های شدید انجام می دهد، دفع مایعات را از بدن افزایش می دهد و باعث کم آبی بدن می شود. دفع سدیم از طریق ادرار یکی دیگر از اثرات فیزیولوژیکی مصرف کافئین است که باعث افزایش کم آبی بدن می شود.

4) پوسیدگی دندان

نوشیدنی های انرژی زا pH پایین و سطح قند بالایی دارند. این دو عامل باعث فرسایش مینای دندان و در نهایت پوسیدگی دندان در کودکان می شود. نوشیدنی های انرژی زا بیشتر از نوشیدنی های ورزشی قدرت تخریب مینای دندان را دارند. کودکانی که چنین محصولاتی مصرف می کنند باید تا نیم ساعت پس از مصرف دندان های خود را مسواک بزنند.

[ad_2]

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

سایت dancebet: رقص کنید، پیش بیایید، برنده شوید!
تجربه جذاب بازی انفجار: آشنایی با پدیده‌ای پرطرفدار
دفتر کار درسی: راهنمای کامل برای سازماندهی و مدیریت بهتر تحصیلات
کتاب کار ریاضی: ابزاری جذاب برای تقویت مهارت‌های ریاضی
Welcome to Real Estate Canada: A Guide to Buying, Selling, and Investing
Discover Your Dream Home: House for Sale Canada
تماس با ما