از این شش نوشیدنی برای خوردن قرص استفاده نکنید!


گاهی اوقات برای مصرف قرص ها از نوشیدنی هایی غیر از آب آشامیدنی استفاده می کنیم. پزشکان به دلایل مختلف نوشیدن آب را بهترین گزینه برای مصرف قرص ها می دانند.

نوشیدنی‌های معمولی، از آب میوه‌ها گرفته تا نوشیدنی‌های کافئین‌دار مانند قهوه یا چای، می‌توانند اثربخشی برخی داروها را کاهش داده و باعث ایجاد شرایطی تهدیدکننده سلامتی شوند.

خطرناک ترین نوشیدنی هایی که می توانید با داروهای خاصی انتخاب کنید عبارتند از:

آب گریپ فروت

آب گریپ فروت روی 50 داروی مختلف (از جمله استاتین ها) اثرات منفی دارد. به دلیل اثرات این آب مرکبات بیش از 24 ساعت در بدن باقی می ماند و تغییر زمان مصرف دارو نمی تواند مشکل را حل کند و فرد باید صبر کند تا بیش از 24 ساعت از مصرف آب گریپ فروت بگذرد سپس مصرف کند. دارو یا از نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید.

آب انار

آب انار حاوی آنزیمی است که بسیاری از داروهای ضد فشار خون را تجزیه می کند.

شیر، شیر سویا، اسموتی های حاوی شیر

کلسیم با داروهای تیروئید تداخل دارد. پس از مصرف داروهای تیروئید، حداقل 4 ساعت صبر کنید و سپس یک نوشیدنی حاوی کلسیم (مثلا شیر) بنوشید.

کافئین (قهوه، چای سبز و نوشیدنی های انرژی زا)

مصرف کافئین در ترکیب با داروهای محرک می تواند خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کند. به عنوان مثال، اگر از افدرین، آسم و آمفتامین ها استفاده کنید و همزمان نوشیدنی های کافئین دار مصرف کنید، برای سلامتی شما خطرناک است.

نوشیدنی های ورزشی

پتاسیم موجود در نوشیدنی های ورزشی در صورت مصرف همزمان با برخی داروهای قلبی یا داروهای ضد فشار خون می تواند خطرناک باشد.

چای سبز

چای سبز و همچنین سایر غذاهای «ویتامین K» مانند کلم بروکلی و کلم پیچ را نباید با رقیق‌کننده‌های خون مانند کومارین یا وارفارین مصرف کرد، زیرا اثربخشی آن‌ها به شدت کاهش می‌یابد.

پای

خمیر اثری مشابه شیر دارد بنابراین استفاده از آن توصیه نمی شود. این نوشیدنی همچنین حاوی کلسیم است که برخی داروها برای جلوگیری از جذب کلسیم به آن متصل می شوند. به طور کلی، آب گزینه بهتری نسبت به سایر نوشیدنی ها است.

منبع: پروفیلاکسی


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم