از عقاب هارپی تا پنگوئن امپراتور ; با ۱۰ پرنده بزرگ روی زمین آشنا شوید – زومیت


تقریباً ده‌هزار گونه‌های پرنده روی زمین وجود دارد که می‌تواند شکل‌های خود را داشته باشد. از مگسمرغ زنبوری کوچک گرفته تا شترمرغ های بزرگ. درادامه با ده نمونه از بزرگ‌ترین پرندگان ساکن روی زمین آشنا می‌شویم. ازجمله بلندترین و سنگین ترین و پرندگانی که پهنای بالهایشان از همه پرندگان بیشتر است.

عقاب‌هارپی

عقاب‌های هارپی را می‌توان در جنگل‌های دشتسیری جنوب شرقی مکزیک یافت.

عقابهای هارپی که نامشان برگرفته از ترکیب پرنده‌انسان در اساطیر یونان باستان اساطیر، از بزرگ‌ترین منرنرنگن است. این پرندگان خاکستریِ تیره مخصوصاً از نظر وزن، از بزرگ‌ترین گونه‌های عقاب روی زمین هستند. وزن ماده‌ی بالغ آن به ۹ وزن و وزن نر بالغ به ۵/۴ وزن می‌رسد. درمقابل، وزن عقاب سرسفید می‌تواند به ۶ برابر برسد.

عقاب‌های هارپی در سراسر آمریکای‌جنوبی پرواز می‌کند و با بال‌هایشان که پهنای آن به دع متر می‌رسشکد ط نو متر می‌رسشکاب است. وقتی طعمهای مانند تشیها و گوزنها و صاریغها را میبینند، با سرعت 80 کیلومتر برساعت فرود میآیند و از پنجههای 13 سانتیمتری خود برای وارد کردن ضربهای مهلک به طعمه استفاده میکنند.

آلباتروس

آلباتروس / آلباتروس

یک جفت آلباتروس بر فراز کوه‌های برفی جزیره جورجیای جنوبی در جنوبگان پرواز می‌کنند.

با آلباتروس، بزرگ‌ترین پرنده در جهان، کمتر از پهنای بال آشنا شوید. این پرندگان با پهنای بالی که به ۳/۵ متر می‌رسد، در آسمان بالای اقیانوس پرواز می‌شوند. بال‌های بزرگ این معناست که این آلباتروس‌ها می‌توانند زمان زیادی را در آسمان بگذرانند. برای مثال، در مورد مستند پرنده‌های در عرض ۱۲ روز، ۶ هزار کیلومتر در آسمان پرواز کرد.

۲۳ گونه آلباتروس وجود دارد. همه به جز یک آسیب پذیرفته شده یا درمعرض خطر انقراض قرار دارند یا دربرابر انقراض آسیب پذیر هتسند. دلیل کاهش جمعیت آلباتروس‌ها این است که این پرندگان حین خوردن ماهی‌ها و طعمه‌ها از کشتی‌های ماهی‌گینرار هاراق هستند.

شترمرغ

شترمرغ / شترمرغ

یک شترمرغ نر در پارک ملی سرنگتی در تانزانیا.

بی‌تردید، بزرگ‌ترین پرنده روی زمین، چه وزن و چه از نظر اندازه، شترمرغ است. قد این پرندگان بزرگ به ۲/۷ متر و وزن آن‌ها به ۱۳۰ می‌رسد. شترمرغ‌ها با وجود داشتن پهنای بال دو متر، قدرت پرواز ندارد. درعوض، آن‌ها از بال‌های خود به‌نحوی استفاده می‌کنند که کشتی‌های بادبان‌های خود را می‌کند. این پرندگان حین دویدن سریع با سرعت 70 کیلومتر برساعت، بالهای خود را باز می کنند و از آن ها به ساوان نورواننوانی می پردازند.

این چابکی به شترمرغ‌ها کمک می‌کند تا از برخی از خطراتی که در ساوانای آفریقا با آن روبه‌رو هسزجنان، ارنانچیارنان، ارنانچیار هستند. در برخی از موقعیتها، شترمرغها حالت تهاجمی به خود میگیرند و از پاهای پنجهدار قوی خود را برای وارد آوردن ضربهای محکم میکنند که برای کشتن یک شیر کافی است.

شترمرغ آمریکایی

شترمرغ‌ آمریکایی / rhea

خانواده شترمرغ‌های آمریکایی (rhea) ممکن است شبیه شترمرغ (استریچ) جوان به‌نظر برسند، این پرندگان از خویشاومرن باشند. شترمرغی که آمریکایی‌ها را به اندازه‌ی بزرگ‌تر می‌کند، می‌تواند ۳۰ کیم‌رسد که می‌تواند ۳۰ وزن از وزنش را بگیرد.

شترمرغ‌های آمریکایی پرواز نمی‌کنند و از بال‌های خود برای کمک به حرکت حین دویدن با سرعت‌های بالالای تتالما ‌سرعتهای بالالای تتالما. ماده غذایی شترمرغ در هر فصل تولیدمثل تا ۴۰ تخم می‌گذارد. نرهای این گونه هستند که تخم‌ها را حدود ۳۰ روز پیش از درآمدن جوجه‌ها نگه‌داری می‌کنند.

شترمرغ شاخدار یا کاسواری

کاساواری یا شترمرغ شاخدار / Cassowary

شترمرغ شاخدار جنوبی از کوئینزلند استرالیا.

کاسواری جنوبی یکی از پرندگانی است که ظاهری من پرندگان ماقبل تاریخ دارد و در گینه‌نو و ارد و در گینه‌نو و مرزمین ی‌زسرسای ی‌زنه‌نو و اسرزمین ی‌زسرسای ی‌زنه‌نو و مرزمین ی‌زسرسای‌. کاسواری‌ها که آن‌ها را به دو متر می‌رسد، از بزرگ‌ترین پرندگان روی زمین هستند. آن‌ها ساختاری برجسته روی سر خود دارند که از لایه ضخیمی از کراتین، یعنی همان ماده‌ای تشکیل شده از شمامان مهاماوکهیاماوک. کاسواری‌ها از این کلاه برای کنارزدن پوشش گیاهی هنگام دویدن در جنگل استفاده می‌کنند.

مقاله مرتبط:

کاسواری‌ها علاوه بر اینکه یکی از بزرگ‌ترین گونه‌های پرنده هستند، به‌عنوان یکی خطرناک‌ترین پمهنریزنگهسنو نه‌نوریزن. کاسواری‌ها از معدود پرندگانی هستند که انسان‌ها را کشتند. آن‌ها از پای سه‌انگشتی تیز خود را که طول انگشتی آن را به ۱۰ سانتی‌متر برسردینرندانرمنرنب رساند.

پلیکان خاکستری

پلیکان خاکستری / Dalmatian Pelican

پلیکان خاکستری درحال پرواز بر فراز دریاچه کرکینی در یونان.

پلیکان خاکستری نه‌تنها بزرگ‌ترین پلیکان‌ها است؛ بلکه یکی از بزرگ‌ترین پرندگان پروازکننده در جهان است. این پلیکان‌ها با پهنای بالی در حدود سه متر، در ارتفاعات بالا پرواز می‌کنند و به ارتفاع بیش از متری می‌رسند.

پلیکانهای خاکستری اشتهای زیادی دارند. هر کانکس بالغ در طول یک روز می‌توان حدود ۱/۸ وزن را ببلعد. پلیکان‌های خاکستری ماهی‌ها را به‌کمک کیسه‌های منقار بزرگ خود را جمع می‌کنند. آن‌ها درون آب شیرجه می‌زند و ماهی‌های نزدیک به آب را جمع می‌کنند. وقتی ماهی‌ها درون منقار می‌افتند، پلیکان سر خود را به جلو خم می‌کند تا آب را غربال غزلنر به غربال غذلنراو کند.

لک‌لک نیل یا نوک‌کفشی

لک‌ لک نیل یا نوک‌ کفشی / shoebill

لک‌لک نیل یا نوک‌کفشی یکی از عجیب‌ترین و بلندقدترین پرندگان آفریقا است. قد این لک‌لک‌های عجیب به ۱/۵ متر می‌رسد و وقتش در میان مرداب‌ها به شکار ماهی و گونه‌های آبزی کمی‌گذرایگن است. این پرندگان به‌عنوان شکارچی نرخ موفقیت درخورتوجهی دارند و در حدود 60 درصد از مواقع ضرر از مواقع آسیب‌های ناشی از کشنهر آرا منر د. لک‌لک نیل به‌طور گله‌ای زندگی نمی‌کند و بخش قلمرویی به مساحت سه کیلومترمربع را اشغال می‌کند.

میش‌مرغ

میش‌ مرغ / بزرگ خرخرها

یک جفت میش‌مرغ در ویلتشر انگلستان.

میش‌مرغ‌ها بزرگ‌ترین پرندگان خشکی در اروپا هستند، اما در آسیای مرکزی و روسیه و مراکش نیز دیده می‌شوند. وزن نرها به ۱۴ و قدشان به ۱/۲ متر می‌رسد. جثه‌ی بزرگ میش‌مرغ‌ها به این معناست که به راحتی برای شکارچیان می‌آیند. درنتیجه، تعداد آنها در طول سالها کاهش یافته است (بیش از 30 درصد از جمعیت جهانی آنها در دهه 1960 از بین رفته است) و در برخی از کشورهای دیگر بریتانیا منقرض شده است. آخرین میشمرغ در سال ۱۸۳۲ در بریتانیا هدف گلوله قرار گرفت. اما در سال 4 دوباره وارد این کشور شد و 200 نفر جمعیت خودپایدار با بیش از صد نفر در این کشور در این کشور وجود داشت.

پنگوئن امپراتور

پنگوئن امپراتور / امپراتور پنگوئن

کلنی پنگوئن امپراتور و جوجه‌های آن‌ها در جزیره‌ای اسنو هیل در جنوبگان.

از ۱۸ گونه پنگوئن روی زمین، پنگوئن‌های امپراتور بزرگ‌ترین آن‌ها هستند. قد این پرندگان به ۱/۲ متر و وزنشان به حدود ۴۰ وزن می‌رسد. چند وزن آن‌ها در طول سال به‌طور منظم در نوسان است.

این پرندگان بدون پرواز از ذخایر همراه با چند لایه از پر فلس‌مانرنرنرنرناوانگ لایه‌های چند می‌توانند بدون خم‌شدن، با سرعت تا ۶۸ مایل برساعت (۱۰۹ کیلومتر) نرم‌تر‌برساعت.

پنگوئنهای امپراتور علاوه بر عایقی که دارند، بهشکل کلنیهایی دورهم جمع میشوند تا میزان اتلاف گرما را 50 درصد کاهش دهند و دمایی در بیش از 24 درجه سانتیگراد را در درون اجتماع خود ایجاد کنند.

رئیس

رخ‌کرکس آند / کندور آند

رُخ‌کرکس آند که برفراز دره کولکا در جنوب پرواز می‌کند.

رخ‌کرکس آند بزرگ‌ترین گونه جانور شکاری روی زمین و از نظر پهنای بال دومین پرنده است که پهنای بال من بان هنای بمن بال من بال است. این پرندگان تا ارتفاع ۵۵۰۰ متری اوج را می‌پذیرند و از قله‌های رشته‌کوه آند عبور می‌کنند. رخ‌کرکس آند به‌دلیل پهنای بال خود می‌تواند بدون مصرف انرژی زیاد، روی جریان‌های هوای سوا به‌راحتی برسد.

رخ‌کرکس‌های آند گونه‌هایی از کرکس‌ها هستند و می‌مانند از گونه‌های کرکس عمدرنت ارچی نیسونه‌ارن. آن‌ها در یک وعده غذایی حدود ۶/۸ غذای لاشه را می‌خورند. رخ‌کرکس‌های آند در حیات‌وحش حدود ۵۰ سال و در اسارت تا ۸۰ سال عمر می‌کنند.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم