از گونه‌های در خطر انقراض ایران چه خبر؟

[ad_1]

یک کارشناس ارشد تنوع زیستی در آستانه روز حیات جهانی وحش (3 مارس) با اشاره به آخرین وضعیت گونه های خطر انقراض ایران گفت: نمی توانم تمام کاسه و کوزه ها را سر سازمان حفاظت محیط زیست شکست. بودجه حفاظت از یک گونه در خطر انقراض در ایران، با قیمت یک آپارتمان در تهران برابری می‌کند.

مهدی نبی یان در گفتگو با ایسنا با اشاره به مهم ترین گونه های خطر انقراض ایران خر انقراض ایران بررسیان کرنخطر نراار نار ن از مهمترین آن‌ها می‌توانم به یوزپلنگ، گوزن زرد و میشمرغ اشاره کرد.

این کارشناس ارشد تنوع زیستی با بیان اینکه گونه های در خطر انقراض در دو دسته قرار می گیرند، گفت: گونه هایی که از نظر سازمان های جهانی مانند IUCN در خطر انقراض معرفی می شوند و دیگر گونه هایی هستند که از نظر ملی در خطر هستند.

وی افزود: میش مرغ در کشور ما گونه‌های والنربل یا محافظت شده در نظر گرفته می‌شود و به شدت در خطر انقرنخاواناناانشانش است. برخی‌ها مانند یوز نیز از نظر ملی هم از نظر بین‌المللی در خطر و جمعیت این گونه‌ها به زیر هاریا. این گونه یوز آسیایی هیچ چیز دیگری نمی‌شود و این ارزش بالای آن را نشان می‌دهد.

از گونه‌های در خطر انقراض ایران چه خبر؟

نبی یان با اشاره به صورت صورت برای محافظت از یوز در سال های گذشته گفت: در دو سه دهه گذشته برنامه های خوبی توسط سازمان حفاظت محیط زیست و تشکل های محیط زیستی برای شناسایی این گونه به مردم و اجرا شده است. حفاظت از حراست نیست و بخشی از فرآیند حفاظت از نوعی تنویر افکار عمومی است.

وی کرد: حمایت از مردم و فرهنگسازی در کناری مانند افزایش محیطبان، افزایش تجهیزات و برخورد با شکارچیان می تواند در شرایطی باشد که در مقابل خشک شدن با شکارچیان می تواند باعث افزایش تنش با جامعه محلی و وارد شدن به لطمه به گونه و محیط زیست شود. شود. علی رغم اتفاقات خوبی که رخ داده است، ادامه روند انقراض و روند نزولی جمعیت یوز مشاهده نمی شود در یکی دو سال گذشته ساماندهی بهتر است برای تکثیر این گونه در اسارت در استان سمنان انجام شود تا از انقراض ژن آن جلوگیری شود.

این کارشناس ارشد تنوع زیستی با اشاره به وضعیت «ایران» و «فیروز» اضافه کرد: بر اساس آخرین اطلاعات سازمان حفاظت از محیط زیست درباره زادآوری ایران و فیروز در سایت تکثیر و پرورش توران، جفتگیری ایران و فیروز اتفاق افتاده، اما به دلیل اینکه احتمال باروری برای گربه‌سانانی مانند یوزپلنگ بالا نیست تا اردیبهشت صبر کنیم سپس نتایج را نبرس.

وی درباره وضعیت دیگر گونه‌های در خطر خطر در کشور اظهارکرد: گونه‌هایی مانند گونه‌های زرد شرایی خوبند، شرایط متفاوت، شرایط خوبند، وضعیت‌های متفاوتی دارند. بزرگترین جمعیت این گونه است که با تکثیر در اسارت به وجود آمده در جزیره اشک دریاچه ارومیه قرار دارد. این جمعیت به تا 200 250 راس میرسید، اما اکنون به کمتر از 24 راس رسیده و خشکی دریاچه هم به دریاچه آسیب زده و هم جزیره را تحت الشعاع قرار داده است و بیم انقراض گوزن زررد در جزیره اشک وجود دارد.

از گونه‌های در خطر انقراض ایران چه خبر؟

نبی یان ادامه داد: این گونه در سایت های دیگر نیز وجود دارد. در دشت ناز ساری ، سایت کتل دختر فارس ، سایت ایلام و باغ شادی در یزد تکثیر و پرورش این گونه و رورش این گونه دالارح. یکی از محیط زیست محیط زیست محیطی زیست محیطی که همه مرغها را در یک سبد قرار نداده است و 10 سایت تکثیر و پرورش وجود دارد تا در صورت مشکلاتی مانند بیماری، جمعیت مولد گوزن زرد در سایت های دیگر حفظ شود.

وی درباره وضعیت بغرنج گونه میش مرغ در کشور گفت: وضعیت میش مرغ حتی از یوز خطرناکتر و کمتر از 19 قطعه از این گونه در کشور باقی مانده است و بیم آن وجود دارد تا در سالهای آینده این گونه در کشور منقرض شود.

این کارشناس ارشد تنوع زیستی اضافه کرد: زیستگاه میش‌مرغ به عنوان پناهگاه حیات وحشی است که پروژه‌های ده و پروژه‌های مروژژژ دارد. به این دلیل که میش مرغ در کشاورزی کشاورزی می کند، همکاری با جمعیت محلی در دشت سوتا حمامیان در حاشیه شهر بوکان در استان آذربایجان غربی انجام شده است، ولی این هنوز کافی نیست.

نبی یان گونه های دیگر در خطر انقراض ادامه داد: افعی دم عنکبوتی که در ایران و عراق زندگی می کند، گونه هایی است که به علت خطر خطرناک خطر انقراض خطر نیز درباره این مرال یا گوزن قرمز نیز با در معرض خطر گرفتن زیستگاه خود است. به دلیل هجوم جمعیت کشاورزی، قطع درختان و ویلاسازی با مشکل مواجه شده است. این گونه در جهان دچار مشکل نیست، اما در ایران در معرض خطر است.

از گونه‌های در خطر انقراض ایران چه خبر؟

وی اضافه کرد: گونه‌های دریایی در دریای خزر که شامل پنج گونه از خاویارماهیان می‌شود، همچنین وضعیتی خواهد داشت که وضعیت بحارانی می‌شود. گونه‌های آبزی مورد توجه سازمان و علت اصلی آن تقسیم مسئولیت با سازمان شیلات است.

نبی‌یان تاکید کرد: پروژه حفاظت از یک گونه مانند جاده‌سازی نیست. احیای یک گونه پروژه‌ای زمان‌بر است و حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال زمان برای احیای یک گونه لازم است. در کشور ما به دلیل عمر پایین مدیریت، پروژه‌های حفاظتی تکمیل نمی‌شوند و پایدار هستند.

او گفت: بیش از نیمی از این بودجه نیز خرج روزمرگی سازمان و نیازهایی مانند بنزین و استهلاک تجهیزات می شود و تنها حدود تا 500 600 300 میلیارد تومان برای منطقه حفاظت شده اختصاصی میابد. ببودجه حفاظت گونه‌های مانند میش مرغ به اندازه یک آپارتمان ۵۰ متری در تهران است و عدی در حدود ۱.۵ منمر دندمریار.

نبی‌یان در پایان گفت: سازمان حفاظت محیط زیست حتی از بعد از تجهیزات نیز در مضیقه است. با اینکه کشور ما جزو ۱۰ کشور برتر از نظر تکنولوژی پهپادی است، اما کل مجموعه سارمان کمارکر از پنج سهاران مار برای بهبود ساز و کار حفاظت باید از حسگرهای حرارتی، دید در شب، حسگرهای تلفن و مدار بسته استفاده شود و دیگر نمی توانم تنها با خودرو و موتورسیکلت کار را پیش ببرم حتی وضعیت تجهیزات ما بدتر شده است. بسیاری از کشور‌ها از بالگرد و هواپیماهای سبک استفاده می‌کنند، اما در کشور ما فرستیزات رو به رو به رو ما رسهیزات رو به کاهش نو فسما رو برو ما سالگرد و هواپیماها.

[ad_2]

Elyse Blake

کاوشگر هیپستر پسند. گورو بیکن دوستانه. زامبی متعصب حرفه ای. نویسنده.

پاربرگ سایت

Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبرdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channelدانشگاهGuide to buying household appliances
تماس با ما