اینتل اطلاعاتی از نسل جدید پردازنده‌های دیتا سنتر خود منتشر کرد – زومیت

[ad_1]

اینتل در رویدادی که در روز سرمایه گذار 2022 برگزار می شود، با رونمایی نقشه راه سرور جدیدش، چندین مرکز تراشه ای جدید داده و نقشه دومسیره شامل مدل های جدید برنامه بهره برداری را معرفی کرد. این تراشه‌های جدید Sierra Forest نام دارند و هسته‌های بهره‌وری (E-cores) را به مراکز داده‌ای زئون اینتل می‌آورند.

همچنین، اینتل در نقشه راه خود به توسعه فرآیند Intel 3 اشاره کرد که از اعتماد روزافزون این شرکت به یمن فبن این شرکت به ایمن فبن اشاره کرد. با توجه‌به آنچه در این رویداد برگزار می‌شود، رقابت بین اینتل و ایام‌دی بازهم بیشتر خواهد شد. چراکه ایامدی درحال‌حاضر جایگاهی برتر در مدیریت مرکز داده است.

interroadmap1

در نقشه راه جدید اینتل، استفاده از پردازنده های Granite Rapids یک سال بهتأخیر افتاده است و به نظر نمی رسد که این شرکت تا سال 2024 از فرآیند EUV (لیتوگرافی با اشعه ماوراءبنفش) برای تولید تراشه مرکز داده استفاده کند.

باید توجه کرد که حتی معرفی نقشه راه سروری عمومی گامی بزرگ و رو به جلو برای این تصمیم می‌شود. چراکه پیش‌ازاین، آخرین نقشه منتشر شده تیم آبی با بیش از ۹۰ درصد بازار، در نوامبر ۲۰۱۹ (آبرنر ۱۳۹۸)

این روزها خود را برای عرضه‌ی پردازنده‌های عمومی Sapphire Rapids در سه ماهه اول ۲۰۲۲ آماده می‌کند. این پردازنده‌ها به ۵۶ هسته پردازشی P-core اینتل مجهز هستند و با تولید اینتل ۷ می‌شوند. این نسل از پردازنده ها در زمینه های هوش مصنوعی و عملکرد عملکرد ومگیری دارند و از حافظه های رم DDR5 و درگاه های ارتباطی جدید مبتنی بر استاندارد Pcie نسل 5 پشتیبانی می کنند.

به‌گزارش Tomshardware، پردازنده‌های Emerald Rapids نیز با همین فرآیند ساخت (Intel 7) در سال ۲۰۲۳ به بازار عرضه می‌شوند. این پردازنده‌ها بازطراحی‌های از Sapphire Rapids خواهند بود. یعنی ریزمعماری تا آن زمان نخواهد شد.

interroadmap2

با توجه به تصویر بالا، اینتل نقشه راه خود را به دو مسیر مجزا تقسیم کرده است:

  • مسیر هسته‌های اجرایی (P-Core) که به‌عنوان پردازنده‌های مرسوم به مرکز داده‌ای زئون می‌شوند و تنها به هسته‌هایی مجهز هستند که سریع‌ترین معماری‌های اینتل را ارائه می‌دهند.
  • مسیر هسته‌های بهره‌وری که (E-Core) که به تراشه‌هایی با هسته‌های بهره‌وری اختصاص دارد. دقیقاً مانند تراشه‌های آلدر لیک اینتل. این شرکت تعداد هسته های این مسیر را فاش نکرده است. آماتورهای مجتمع به هسته‌های بهره‌وری برای انرژی بازدهی و چگالی عمندکرد بهینه‌سازی شهازی شه‌ا بنابراین، تعداد زیادی وجود‌ها را خواهند داشت. طبق گفته های اینتل، این تراشه ها به درخواست بزرگ ترین خدمات ابرش، یعنی شرکت هایی در بزرگ و ارائه دهندگان، برای استقرار فضای ابری توسعه یافته اند.

با توجه‌به تصویر، ترکیبی از هسته‌های P و E در هیچ تراشه‌ای از این دو مسیر مشاهده نمی‌شود. زیرا اینتل می‌گوید مشتریانش می‌دهند که متفاوت باهم ترکیب شوند و باقی بمانند. ازاین‌رو، هر نوع تراشه را مدیریت می‌کنند.

نقشه راه ایامدی در مقایسه با اینتل ۲۰۲۲ ۲۰۲۳ ۲۰۲۴
هسته های اجرایی (P-Core) اینتل Sapphire Rapids – Intel 7 – 56 Cores Emerald Rapids – Intel 7 Granite Rapids – Intel 3
هسته های اجرایی (P-Core) ایامدی Milan-X – 7 نانومتر | جنوا – 5 نانومتری – 96 هسته ؟ ؟
هسته‌های بهره‌وری (E-Core) اینتل Sierra Forest – Intel 3
هسته‌های بهره‌وری (E-Core) ایام‌دی برگامو – 5 نانومتر – 128 هسته

تراشه هایی که به هسته های اجرایی (T-core) مجهز هستند، برای اطمینان از کارایی درخورتوجه در هر وجود برای اجرای برنامه هایی با تأخیر اندک مانند مصنوعی و محاسبات با کارایی زیاد و پایگاه های داده می شوند. درمقابل، تراشه های مجهز به هسته های بهرهوری (E-core) برای بهحداکثررساندن بهرهوری انرژی بهمنظور اجرای همزمان برنامه هایی با تأخیر زیاد، مانند استقرار ماشین مجازی و تجزیهوتحلیل داده و خدمات فرانت-اند طراحی شده اند.

ترکیب این دو نوع در یک تراشه به بهینه‌سازی بهتر سیستم‌ها نیاز به مشتری کمک می‌کند. علاوه بر این، این امر به این نکته امکان پذیر است که قابلیت های موجود را در هر نوع تراشه برای اجنرای هرای هراشششش می دهد. در میان تراشه‌های اینتل، Sierra Forest، اولین خانواده‌ای مجهز به هسته‌های E است که به‌کمک سوکتی با تراشها سوکتی با تراشها سوکتی با تراشها سوکتی است. به‌لطف فناوری محاسباتی اینتل، این تراشه‌ها از بایوس و نرم‌افزار یکسانی پشتیبانی می‌کنند.

interroadmap3

تراشه‌های Granite Rapid اینتل با هسته‌های اجرایی (P-Core) در سال ۲۰۲۴ و با ریزمعماری جدید و فرآیند ساخت Intel 3 به نورار. استفاده از فرآیند Intel 3 بدین معنا نیست که فرآیند Intel 4 کنار گذاشته شده است. چراکه در فرآیند ساخت تراشه‌های Meteor Lake اینتل از این لیتوگرافی استفاده می‌شوند. بنابراین باید توجه کرد که اینتل 3 حدود 18 درصد عملکرد را از فرآیند پردازش Intel 4 ارائه می‌دهد. تراشه‌ی Sierra Forest نیز در سال ۲۰۲۴ با لیتوگرافی Intel 3 عرضه می‌شود.

مقالات مرتبط:

نقشه‌راه Zen 4 ای‌ام دی رقیبی قدرتمند برای زئون اینتل می‌شود. همان‌طورکه در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، تراشه‌ی Sapphire Rapids با تراشه‌های Milan-X و Genoa دست‌وپنجه نرم‌خواه کرد. اولیین تراشه درحالحاضر در بازار است و دومین تراشه نیز احتمالا عرضه خواهد شد که علاوه بر بهره مندی از 96 هسته ای Zen 4 با عملکردی درخورتوجه، از حافظه های DDR5 و فناوری PCIe نسل 5 پشتیبانی می کند.

به نظر می‌رسد که اینتل راه سختی در پیش دارد و در چند نسل آینده، نبردی نزدیک با ایام‌دی می‌خواست. انتشار نقشه راه چندساله این شرکت با محصولات جدید، نشان دهنده اعتماد روزافزون اینمار نرساراد نقش ریاواد نقش ریاراه نتراوان نتراواه

[ad_2]

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

جذابیت و اهمیت خرید پلی استیشن پلاس اکسترا
سایت نات کوین: راهنمای کاملی برای ارز دیجیتال جدید
با سئو گروه تلگرام @SEOPREM به بالاترین سطوح ممکن در معرفی و تبلیغ محتوایتان برسید!
سایت نات کوین: راهنمای کاملی برای ارز دیجیتال جدید
نات کوین را چگونه نقد کنیم: راهنمای جامع برای تحلیل این ارز دیجیتال
معرفی شرط بندی انفجار در بازی های آنلاین
تماس با ما