بیوگرافی امین حیاییعمومی

امین حیایی در نوزدهم خرداد ماه سال 1349 در شهرستان به دنیا آمد. تهرانبازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون، خواننده و داور مسابقات استعدادیابی ایران است که بازیگری را از اوایل دهه 70 آغاز کرد اما در فیلم بازی کرد.تراشه های خورشیدی“ساخته شده محمد حسین حقیقی (نمایش در سال 1997) و سریال “همسایه ها“ساخته شده محمد حسین لطیفی (در سال 2001 منتشر شد) معروف بود و مورد توجه منتقدان و مردم قرار گرفت. او در زمینه موسیقی نیز فعال است و اولین آلبوم خود را در سال 1380 منتشر کرد.

زندگی کنید و وارد دنیای هنر شوید

امین حیایی در سال 1349 در تهران در خانواده ای پنج نفره به دنیا آمد. امین حیایی از دوران مدرسه به هنرهای نمایشی علاقه پیدا کرد و در تئاتر دانش آموزی کار کرد. پس از فارغ التحصیلی به خدمت سربازی رفت، اما در همان خدمت سربازی با جدیت بیشتری در مرکز عقیدتی سیاسی نیروی هوایی مشغول به کار شد و توانست تجربیات بیشتری کسب کند. پس از سربازی تا سال 1370 به فعالیت در تئاتر ادامه داد و به بازی در تئاتر کودک و نوجوان منصوب شد. ثریا قاسمی او دعوت شد و بدین ترتیب اولین تجربه حرفه ای خود را به دست آورد. بازی موفق او در این تئاتر باعث شد ثریا قاسمی در فیلم «همان سال» بازی کند.دو همراه“ساخته شده اصغر هاشم معرفی شد و به این ترتیب برای اولین بار جلوی دوربین رفت، اگرچه فیلم با تاخیر اکران شد. در سال ۱۳۷۲ دوباره با اصغر هاشمی همکاری کرد، این بار با ایفای نقش در سریالاپارتمانهمچنین در تلویزیون ظاهر شد.

شهرت و تمایز

با وجود اینکه امین حیایی در دهه 70 در چندین فیلم سینمایی حضور داشت، شهرت او به نقش هایی که در دهه 80 بازی کرد برمی گردد. در ابتدا با بازی در سریال همسایه که در سال 1380 به نمایش درآمد علاقه زیادی پیدا کرد تا اینکه در سال 2003 با بازی در فیلم “مزاحم“ساخته شده سیروس الوند? تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد جهان در جشن تصویر پیروز شد. حیایی در سال 1386 با ایفای نقش در فیلم «شب“ساخته شده ل املی، برنده شد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر. در سال 1393 نیز در فیلم «از دست دادن” کارگردانی شده توسط تینا پاکروان تندیس حافظ برنده جایزه بهترین بازیگر مرد شد. بازی در فیلم «پیاده شو“ساخته شده مید نعمت الله، برای آمنه حیایی دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر در سال 2017 و دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد از آن زمان جشنواره منتقدان فیلم ایران در سال 1397 با خود آورد. او یک بار مجسمه حافظ را نیز داشت بهترین بازیگر مرد کمدی ما دنیای تصاویر را جشن می گیریم که در سریال بازسازی می شوند «ساخت ایران 2به دست آورد.

سایر فعالیت های هنری

امین حیایی پس از کسب شهرت در دنیای بازیگری، یک موسسه فرهنگی هنری برای آموزش بازیگری با هدف کشف استعداد در عرصه بازیگری تأسیس کرد. او از ابتدا به موسیقی نیز علاقه داشت و برادر کوچکترش نیز در این زمینه فعالیت دارد. امین حیایی در سال 1380 اولین آلبوم خود با عنوان «بوی بهشتمنتشر شد و سپس در سال 1385 با گروه “کویر” آلبوم “باراناو همچنین چندین تک آهنگ در دهه 90 منتشر کرد که برخی از آنها برای زیرنویس فیلم در نظر گرفته شده بود.

از نظر استعداد قضاوت کنید

ایمن حیایی در پایان سال 1397 پیش نویس مسابقه تلویزیونی «عصر جدیداو به عنوان داور تولید و اجرا پیوست احسان علیخانی این کار انجام شده است. این مسابقه که برای کشف و نمایش استعدادهای مختلف طراحی شده است، در سری اول از اواخر سال 1397 و دومی از اواخر سال 1398 اجرا می شود.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین مشاور کنکورخبربهترین سالن زیبایی تبریزبهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency channel