جنجال درباره روسری جولیا فاکس!


ارو- نشریه معروف مد ووگ به دلیل انتشار این پست در شبکه های اجتماعی مورد انتقاد قرار گرفته است که بسیاری از کاربران آن را توهینی به زنان مسلمان در جریان گسترش اسلام هراسی در فرانسه می دانند.

به گزارش فرار به نقل از CNN، این مجله روز جمعه عکسی را در اینستاگرام بازیگر و مدل “جولیا فاکس” به اشتراک گذاشت که در حال ورود به شوی هفته مد مردان در پاریس با کت چرم Balenciaga با شال و عینک آفتابی مشکی بود، با عنوان: “بله به روسری”.

این پست واکنش شدید کاربران اینستاگرام را برانگیخت که از Vogue به دلیل اتخاذ استانداردهای دوگانه انتقاد کردند و فاکس را به دلیل پوشیدن روسری در کشوری که به طور فعال زنان مسلمان را از پوشیدن آن منع می کند، تحسین کردند.

منتقدان می گویند کاهش حجاب به یک اکسسوری ساده و استفاده از آن توسط فاکس که سفیدپوست و غیرمسلمان است و انتشار این تصویر در زمانی که دولت فرانسه حجاب را “یونیفورم تروریستی” توصیف می کند، بحث برانگیز است.

در سال 2011، فرانسه اولین کشور اروپایی بود که استفاده از ماسک های صورت را در مکان های عمومی ممنوع کرد، از جمله کلاه، ماسک، برقع و ماسک. چندین کشور دیگر از جمله آلمان، بلژیک، هلند و دانمارک ممنوعیت هایی جزئی و محلی برای پوشاندن صورت در فرانسه وضع کرده اند.

در اوایل ماه جاری، سنای فرانسه به ممنوعیت استفاده از “نمادهای مذهبی” در ورزش از جمله حجاب رای داد. این ممنوعیت که توسط حزب راست‌گرای جمهوری‌خواه پیشنهاد شد و دولت امانوئل ماکرون با آن مخالفت کرد، با ۱۶۰ رای موافق و ۱۴۳ رای موافق به تصویب رسید.

اعضای مجلس ملی و سنا برای بررسی بیشتر پیش نویس لایحه ای که ممکن است لغو شود، ملاقات خواهند کرد. سال گذشته، اعضای شورای ملی تصمیمی مبنی بر منع استفاده از حجاب افراد زیر 18 سال در ملاء عام را رد کردند.

با توجه به محدودیت‌هایی که برای زنان مسلمان در فرانسه وجود دارد، کاربران شبکه‌های اجتماعی پست فرانسوی Vogue را «ناشنوایی ناامیدکننده» توصیف کردند.

یک کاربر منتقد نوشت: «بله برای روسری؟ این نشان می دهد که Vogue واقعاً نسبت به ممنوعیت پوشیدن حجاب در فرانسه و تحقیر زنان مسلمان به دلیل نوع پوشش و نظارت مداوم پلیس بی تفاوت و بی احساس است.

کاربر دیگری نوشت: «پس روسری برای غیرمسلمانان خوب است؟ مد مجاز است اما دین نه؟ “آزادی انتخاب فقط برای سفیدپوستان است”؟

طبق گزارش سال 2019 کمیسیون ملی حقوق بشر فرانسه، 60 درصد از زنان مسلمانی که حجاب دارند گزارش داده اند که بر اساس مذهب خود مورد تبعیض قرار گرفته اند.

یکی از کاربران توییتر نوشت: این یک گونه برای هر زن مسلمانی است که به خاطر داشتن حجاب مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. اما وقتی جولیا فاکس روسری می‌پوشد، آیا ارزش مد و مد دارد؟

بسیاری از کاربران با توجه به تلاش سیاستمداران برای سرکوب حجاب، نقاب و برقع، انتخاب کلمات Vogue در شرایط کنونی را نادیده گرفتن وضعیت فرانسه دانستند.

کاربر دیگری با استناد به کیم کارداشیان، که برای مثال از سر تا پا سیاه پوشیده است، نوشت که یک سلبریتی به خاطر ظاهر خلاقانه‌اش «تحسین‌شده» است، در حالی که زنان مسلمانی که برقع می‌پوشند مدام مورد تحقیر و رفتار غیرانسانی قرار می‌گیرند.

سارا، 18 ساله مسلمان فرانسوی که از ذکر نامش خودداری کرد، در توییتی نوشت: «مردم بارها سعی کرده‌اند حجاب من را در خیابان بردارند». “من آن را غیر انسانی می دانم.”

حق حجاب زنان مسلمان از سال 1989 که سه دانش آموز در یک مدرسه فرانسوی از حجاب منع شدند، موضوع مناقشه در فرانسه بوده است.

از آن زمان تاکنون، حداقل 100 دختر به دلیل داشتن حجاب در کلاس درس تعلیق یا از مدارس اخراج شده اند. تقریباً در نیمی از این موارد، ممنوعیت ها توسط دادگاه های فرانسه برداشته شد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم