جنگنده مافوق صوت لاکهید مارتین F-22 Raptor چه ویژگی هایی دارد؟


ارو- نسل پنجم لاکهید مارتین F-22 Raptor یک جت ضد رادار تاکتیکی پیشرفته است که منحصراً توسط نیروی هوایی ایالات متحده استفاده می شود. این جنگنده که در مرکز سیستم های هوانوردی در پایگاه نیروی هوایی رایت-پترسون در اوهایو توسعه یافته است، یک جنگنده رادارگریز تک موتوره و دو موتوره است که در دسامبر 2005 وارد خدمت نیروی هوایی ایالات متحده شد.

به گزارش فرارو رپتور به عنوان یک جت هوایی طراحی شد، اما همچنان قادر به حملات زمینی، جنگ الکترونیک و ماموریت های اطلاعاتی سیگنال است. این هواپیما قرار است جایگزین جنگنده های F-15 نیروی هوایی با تاکید بیشتر بر اجتناب از رادار، چابکی و برد شود.

با این حال، نیروی هوایی ایالات متحده به طور رسمی تولید این جنگنده ها را در آوریل 2009، دقیقاً پس از آن که رابرت گیتس، وزیر دفاع در بیانیه ای اعلام کرد که پنتاگون به برنامه F-22 Raptor لاکهید پایان می دهد و تولید جنگنده های F-35 را افزایش می دهد، به حالت تعلیق درآمد. .

اما در روزهای اخیر گزارش هایی منتشر شد مبنی بر اینکه نیروی هوایی آمریکا قراردادی 10 ساله با لاکهید مارتین برای ارتقاء F-22 Raptor امضا کرده است. البته این معامله 10.8 میلیارد دلاری همچنان بالقوه است و معامله نهایی انجام نشده است.

نیروی هوایی ایالات متحده آخرین F-22 را در سال 2012 دریافت کرد. این نیروها می گویند که در حال حاضر 183 هواپیمای اف-22 رپتور دارند.

مشخصات جنگنده لاکهید مارتین F-22 Raptor نسل پنجم

F-22 Raptor اولین جنگنده نسل پنجم نیروی هوایی ایالات متحده است. یک جنگنده دو موتوره و تک خدمه که رادارها را دور می زند و برتری هوایی بالایی دارد. گفته می شود این جنگنده می تواند تا 1600 مایل دریایی (2963 کیلومتر) را طی کند.

این جنگنده مجهز به فناوری های استتار است که بقا و کشتار تهدیدات هوا به هوا و سطح به هوا را تضمین می کند.

این هواپیما 2 ماخ با حداکثر سرعت 2 ماخ (2450 کیلومتر در ساعت)، دو گلوله تهاجمی 1000 GBU-32 و اسلحه M61A2 حمل می کند.

علاوه بر پیکربندی هوا به هوا، جنگنده رپتور دارای شش فروند AIM-120 AMRAAM و دو AIM-9 Sidewinder است.

همچنین از سیستم های اویونیک داخلی برای کمک به ناوبری و تحویل سلاح استفاده می کند.

جزئیات این جنگنده 18.92 متر طول و بال های آن 13.56 متر عرض دارد. وزن آن 19700 کیلوگرم است و در حالت بارگیری تا 29410 کیلوگرم وزن دارد.

ظرفیت سوخت رپتور 8200 لیتر است. اما برای این جنگنده دو محفظه سوخت اضافی طراحی شد که هر کدام 12000 لیتر گنجایش داشتند.

جنگنده مافوق صوت لاکهید مارتین F-22 Raptor چه ویژگی هایی دارد؟

آیا پایان کار F-22 Raptor نزدیک است؟

در اوایل سال جاری، ژنرال کلینتون هینوتی، یکی از مقامات نیروی هوایی ایالات متحده، اعلام کرد که تولید رپتور تا سال 2030 بیش از چهار دهه خواهد بود. وی همچنین گفت که این رزمنده به پایان عمر خود نزدیک می شود

هینوت همچنین توضیح داد که به دلیل قدمت این هواپیما، ممکن است دیگر جنگنده مناسبی برای دفاع از متحدانی مانند تایوان، ژاپن و فیلیپین در برابر تهدید رو به رشد چین نباشد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم