روزگار تلخ فلفل‌های برگشت‌خورده

[ad_1]

ماجرای میوه و صیفی برگشتی از هر جایی که تا جایی رفت که طرح توطئه آن چیده شد! در آذرماه خبر برگشت‌خوردن فلفل‌های ناشی از استفاده از سم‌های مضر و غیرقانونی سرخط خبرها منتشر شد. اما موضوع از آنجا حاشیه‌ساز شد که فیلم پخش همان فلفل‌ها در بین بی‌خانمان‌ها در فضای مجازی پخش شد. چند روز کیویها و پرتقالهای تلخی ایران هم برگشت و این ظن ایجاد شد که فلفلهای و میوهها در سطح میوهفروشیهای شهر هم بعد پخش می شود؟ با گذشت چند هفته از این اتفاق اما همچنان آثار خبر میوه سمی در بازار مشهود است و همین امر مشهود است و همین امر هوارن نارنزن نارنز

علاوه بر این براین مشاهدات میدانی خبرنگار «شرق» هم حاکی از این است که باعث کاهش اعتماد مردم به فضای مجازی شده است.

در میدان مرکزی چه خبر است؟

میدان میوه و ترهبار مرکزی، محوطه های مستطیلی که میدانی سبز میان آن قرار گرفته و دورتادور با غرقه هایی که کامیون های میوه های جلویشان پارک کرده اند، پر شده است. بعضی سبدهای میوه را از کامیون‌ها خالی می‌کنند، بعضی از آنها را داخل یا جلوی مغازه می‌چینند و معضی دیگت سار قین. هسمان است؛ خبرم کن. مرد میانسالی کاپشن را روی دوشش انداخته و دست‌هایش را با شعله‌هایی که از حلبی روغن بیرون می‌زند، گنر م.م. جرعه‌ای چای می‌نوشد و می‌گوید: «فلفل دلمه کیلو شش هزار تومان».

او با شنیدن اینکه «فلفل‌ها سمی نیست؟» انگار که ناراحت‌شده باشد، می‌گوید: «سمّیه برو از جای دیگر بخر». آرام‌تر که می‌شود، تخفیف هم می‌دهد: «اگر کیفی پنج‌هزار و 500 تومان هم می‌تونم بهت بفروشم». سعید درباره فلفل دلمه‌های سمی برگشت‌خورده می‌گوید: «فلفل سمی که در بازار نمی‌آید. همانجا در مرز امحا می‌شود. اینکه می‌گویند در سطح شهر توزیع کرده‌اند، دروغ است». لیوان چای را روی سبد میوه کنارش می‌گذارد: «از اینجا بار به شهر می‌رود. نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎ سعید در مقابل این سؤال که «خودت هم از این فلفل‌ها می‌خوری؟» با صراحت پاسخ می‌دهد: «بله که می‌خورم» و نفر بغلی می‌خندد.

میداندار دیگری هم می‌گوید هیچ فلفل سمی‌ای در «بارهای میدان نیست». او جوانی است قدبلند و چهارشانه با پلیوری سبز و انگار نه انگار که باد سردی می‌وزد: «هیچ بقالی نمارش نماشوی یچ. ولی من میگویم این فلفلها سمی نیست. از همین کیوی هم همینجا خودم میخورم که خیالت راحت میشه. آن هم شایعه بود ». در میدان میوه و ترهبار مرکزی هیچ غرفه‌داری بار میوه‌های سمی نرفت که اتفاق نمی‌افتد و صحت سنجیده می‌شود هم دستکم در شرایط فعلی و بدون کمک‌کردن از آزمایشگاه‌های تخصصی امکان پذیر نیست.

بهمن که غرفه دار دیگری در میدان ترهبار است، در پاسخ به این پرسش که پس میوه های سمی چه سرنوشتی پیدا کردند، میگوید: «اکثرا امحا شدند یا از مقصد دیگر برنگشتند». بهمن می‌گوید کشاورزی که «در حد توانی کار می‌کند، چاره‌ای نیست که میوه‌ای با کیفیت بالا ارائه کند. اما وقتی قیمت سم گران می‌شود و کشاورز نمی‌تواند سموم کند و مصرف کند، می‌شود میوه‌هایی که ظاهب دارد؛ شکو. اما سم در آن مانده است ». این غرفه دار هرکیلو فلفل دلمه سبز را پنج‌هزار و 400 تومان قیمت زده است.

دبر اهر چه خبر است؟

در مناطق مرکزی شهر فلفل دلمه‌ای کاهش درخورتوجهی دارد. یکی از میوه‌فروش‌های خیابان کارگر شمالی می‌گوید حتی مشتری‌های ثابت هم در خرید فلفل دلمه‌ای رعایت می‌کنند. محمدعلی همان‌طور که پلاستیک‌های میوه را روی ترازو می‌گذارد و برمی‌دارد ادامه می‌دهد: «شهالاری مهلان هالان متری‌های ثابت هم حرفم را باور نمی‌کنند و حق هم دارند».

محمدعلی که فلفل دلمه را کیلویی 10 هزار تومان می‌فروشد، می‌گوید: «قیمت فلفل مدتی تا 17 هزار تومان هم ترسیر کهزار تلویی هم نور ک دریغ نکن! اما خود میداندارها نمی‌گذارند قیمت این پایین‌تر بیاید». محمدعلی معتقد است فلفل‌هایی که می‌کند «سمی نیست». این موضوع درباره کیوی و سیبزمینی هم بود. اما مردم هنوز می‌خرند ». مثل میوه‌فروش دیگری در خیابان سنایی که او می‌گوید: «نمی‌خواهم بگویم شایعه است. چون قیمت سم و کود به طرز وحشتناکی بالا رفته است . اما نمی‌کنم فلفل فکرهای عرضه‌شده در شهر همگی مسموم باشند». حسام هر کیلو فلفل دلمه را 10 هزار تومان قیمت زده است. به گفته فعالان بازار ظارت بر میادین میوه‌ها و شهرداری تره‌بار بیشتر می‌شود و به‌همین‌دعیل امکان یتروان تروان ترونا را فراهم می‌کند. اما غرفه‌داران آدرس‌های بازارهای دیگران را به‌عنوان نقاط میوه کم‌کیفیت معرفی می‌کنند که بهتر است منهاطق ججنوبی را به منهاطق ججنوبی شوم. میدان میوه‌ و تره‌بار قزل‌قلعه یکی از این آدرس‌هاست. خبری از شلوغی و همهمه همیشگی در این بازار نیست.

یکی از فروشندگان این بازار می‌گوید میوه‌ها را به میادین تغییری نمی‌دهند و به همین دلیوار می‌دهند. به گفته او «شاید با استاندارد دیگر کشور نخواند. اما مشکلی برای بازار داخلی ندارند ». او نقش سم‌ و کود را «انکارنشدنی» می‌داند و می‌گوید: «مسلما وقتی کشاورزی بالرا بنرود و نتوان می‌توارا بنرود و نتوان می‌توارا بمرود و نتوان می‌توارا است. یا قیمت پایین یا کیفیت. شرایط به گونه‌ای است که باید یکی را انتخاب کرد ». این فروشنده به خرید فلفل دلمه‌ها هم می‌تواند مردم را کاهش دهد. در میادین میوه‌ها و تره‌بار هر کیلو فلفل دلمه‌ای نزدیک به هفت هزار تومان فروخته می‌شود.

مردم چه می‌گویند؟

زنی مسن است با دو پلاستیک سیب و کاهو. او درباره میوه‌های برگشت خورده می‌گوید: «دیگر نمی‌خرم مادر. الان هم اگر سیب یا هر میوه دیگری بخرم حتما پوستش را می‌کنم. چون می‌گویند پوستش ضر دارد ». این زن مسن «کاهو را جایگزین فلفل دلمه در سالاد» کرده است. مشتری دیگر به محض اینکه حرف زن مسن تمام می‌شود، می‌گوید: «نه سیبزمینی می‌توانم بخریم نه فلفل نه میو. نمی‌دانیم چه بخوریم. سیبزمینی را که نمیتوانم بخرم اما فلفل را چرا. من هم دیگر فلفل نمی‌خرم». دقیقاً صحبتی که میوه‌فروش‌ها هم می‌توانند انجام دهند. مرد و زنی هم معتقدند فلفل‌های برگشت‌خورده در بازارهای داخلی توزیع شده‌است و «بنه همین دلیل جرئن نمرینک». مخصوصا الان که هنوز هست و نمی‌توانم هر چیزی را بخرم. بذار ببینمت بههرحال باید میوه خورد ». گفت‌وگوی ما با 10 خریدار در میوه‌فروشی‌های مرکز شهر نشان می‌دهد هر 10 نفر خرید فلفل به‌صورت کریدار در مت‌فروش‌های شهر نشان می‌دهد هر 10 نفر فلفل فلفل دلمه‌ای را می‌خرند که کرومنرمه را می‌خرید. آنهم مجبوریم ».

شاهپور علییمقدم، رئیس سازمان حفاظت از نباتات کشور، بهتازگی در مصاحبه‌ای درباره این اتفاق گفته است: نام‌های روسیه فرستاده شد که چهار سم آفت و علفکشی که در کشور ما بین باغداران و کشاورزان استفاده می‌شود، در آنجا ثبت نشده است و این دلیل برگرداندن فلفل‌های احتمالی است. بوده و هیچگونه باقیمانده سمی وجود ندارد. به گفته او این سموم در اتحادیه اروپا هم استفاده می‌شود، برای اینکه مواد مصرفی خوبی دارد و «هزینه‌های تولید را پایین می‌آورد و به آن کشاورزان می‌برند برای کنترل بیماری سمپاشی کند، یک بار سمپاشی می‌کند». سازمان حفظ نباتات کشور گفته است: چهار بار و بینار با مقامات روسی برگزار می شود و مسائل را توضیح دادیم و هیئتی هم برای این کشور رفت و یک هیئت روسیه هم به ایران بیاید تا از گلخانه ها نمونه برداری انجام شود که با اطمینان کامل رئیس انجام شود. شود. ماجرای فلفل دلمه‌های مسموم و برگشت‌خوردن آنها از مرز و عرضه در بازارهای داخلی، چند روزی س‌های سبارد. مشاهدات میدانی نشان می‌دهد کاهش ملموسی در استفاده از این صیفی اتفاق افتاده است. اما هیچکدام از فعالان معرفی فلفل‌های بازار «مسموم است».

[ad_2]

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

جذابیت و اهمیت خرید پلی استیشن پلاس اکسترا
سایت نات کوین: راهنمای کاملی برای ارز دیجیتال جدید
با سئو گروه تلگرام @SEOPREM به بالاترین سطوح ممکن در معرفی و تبلیغ محتوایتان برسید!
سایت نات کوین: راهنمای کاملی برای ارز دیجیتال جدید
نات کوین را چگونه نقد کنیم: راهنمای جامع برای تحلیل این ارز دیجیتال
معرفی شرط بندی انفجار در بازی های آنلاین
تماس با ما