ضرغامی: من موافق لغو روادید هستموزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: با لغو روادید موافقم، هرچند در این زمینه فقط نظر من مهم نیست و متاثر از ملاحظات بین المللی است و باید به لحاظ ملیت و حاکمیت خلاصه شود.

عزت الله ضرغامی با اشاره به تلاش وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای لغو روادید ایران از خارج از کشور، گفت: با توجه به جایگاه و ماموریتی که به عنوان وزیر گردشگری دارم، باید تلاش کنم تا تردد گردشگران را تسهیل کرده و روادید را لغو کنم. ” به همین دلیل من طرفدار لغو ویزا هستم.

وی افزود: هرچه ممنوعیت روادید برداشته شود و روابط کشورها با ایران تسهیل شود، گردشگری بیشتر توسعه می یابد، اما باید توجه داشت که در این زمینه نه تنها نظر من مهم است، بلکه ملاحظات بین المللی و غیره نیز مهم است. خلاصه های لازم باید از منظر ملی و حاکمیتی تهیه شود.

ضرغامی گفت: در سایر زمینه ها به ویژه در وزارت خارجه، سایر حوزه ها به ویژه وزارت خارجه نقش مهمی در لغو روادید خارجی دارند.

لغو ویزای دو طرفه نیز یکی از شاخص های اعتبار گذرنامه با توجه به مزایای سفر و ترانسفر است که هر چه تعداد کشورها بیشتر باشد به بهبود وضعیت گذرنامه ایرانی کمک می کند. شهروندان ایرانی هم اکنون می توانند بدون ویزا یا با ویزای ترانزیت فرودگاهی به 42 کشور جهان سفر کنند.

در حال حاضر ویزای ایران برای اتباع کشورهای آذربایجان، بولیوی، ترکیه، سوریه، لبنان، گرجستان، ارمنستان، ونزوئلا، مصر، مالزی و چین لغو شده است و اتباع این کشورها می توانند بدون ویزا برای مدت مشخصی به ایران سفر کنند. از زمان

ایران همچنین از سال 2017 با راه اندازی سامانه «ویزای الکترونیک»، صدور روادید بدون مهر 110 کشور جهان را تسهیل کرده است. این سیاست نگرانی بسیاری از شهروندان متاثر از سیاست تحریم سفر ایالات متحده را برطرف کرده است.

صدور ویزای ایران در فرودگاه های بین المللی و برخی مبادی ورودی برای اتباع خارجی از همان سال امکان پذیر است و فقط اتباع کشورهایی مانند افغانستان، سومالی، آمریکا و کانادا باید برای دریافت ویزا به کنسولگری ها مراجعه کنند و نمی توانند اخذ ویزای فرودگاهی


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم