عارضه لختگی خون در آسترازنکا بالاخره آسترازنکا بزنیم یا نزنیم؟مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه واکسن آسترازنکا عارضه نادری ممکن است باعث لخته شدن خون در برخی از بدنی و مهم بدن مانند مغز، قلب و اندامها شود، درباره موارد منع استفاده از این واکسن که پیش از این است. اطلاع رسانی شد، توضیح داد.

به گزارش ایسنا، دکتر محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه واکسن یک ماده بیولوژیکی است که وقتی وارد انسان می شود واکنش هایی در پی خواهد داشت، گفت: مهمترین و بهترین بدن پاسخ به واکسن. ایجاد ایمنی است که احتمال می‌دهیم به آن بیماری در فرد مبتلا می‌شود تا حدی که ممکن است به صفر بسم نزدیک شود.

وی با بیان اینکه همه واکسنهای دنیا دارای برخی موارد جانبی هستند، توضیح داد: از جمله عوارض خفیف میتوان به تب، سردرد، درد در محل تزریق، تهوع و استفراغ اشاره کرد. همچنین برخی از عوارض هم که شدیدتر هستند در هنگام استفاده از واکسن ممکن است در افراد رخ دهد، اما به دلیل رخداد نادر آنها در برنامه های واکسیناسیون بعد از بررسی های دقیق علمی، درمورد استفاده یا عدم استفاده از آنها در سطح جهانی تصمیم گیری می شود.

عارضه نادر لخته شدن خون در واکسن آسترازنکا، جمع آوری عوارض مرتبط با واکسن ها در سطح کشور

دکتر گویا در ادامه با اشاره به اینکه واکسن آسترازنکا عارضه نادری دارد که ممکن است باعث لخته شدن خون در برخی از بدنی و مهم بدنی مانند مغز، قلب و اندامها شود، عنوان کرد: تمام موارد مربوط به واکسن های ایالات کشور در سطوح مختلف. استانی و کشوری جمع آوری و تجزیه و تحلیل و تحلیل می‌شوند.

مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت تاکید کرد: آیا از حد انتظار رخ داده است، کمیته کشوری برسن ت عوارض و اکسن تصمیم گیری می کند.

موارد منع استفاده از واکسن آسترازنکا

وی در ادامه بیان کرد: در رابطه با واکسن آسترازنکا در ابتدای امر اطلاع رسانی صورت گرفته است که افراد سنین باروری از این واکسن استفاده نمی کنند و دلیل این موضوع همان عارضه است یعنی احتمال لخته شدن خون مطرح شده بود. این موضوع توسط معاونت بهداشتی وقت وزارت بهداشت اعلام و در وزارت بهداشت اطلاع رسانی شد. همچنین توصیه می شود که افراد زیر 50 سال تا امکان استفاده از واکسن های دیگر را داشته باشند و دلیل امر هم هوشیح دوشش باشد.

هشدار به متقاضیان تزریق آسترازنکا

دکتر گویا در پایان مشخص کرد: برخی از افراد به دلیل تایید ویزا برای مسافرت به دلایلی هستند که می توانند از عوارض جانبی استفاده کنند، اما غیرمعمول هستند. نیست.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم