لبخند بازار سهام در بهمن سرد

[ad_1]

معاملات بورس تهران در ابتدای هفته دوم بهمن ماه با افزایش 2.4 درصدی شاخص کل به پایان رسید. این روند صعودی همزمان با عقب نشینی بخشی از سهامداران خرد از بازار فروش بود و در حالی که شاهد افزایش چشمگیر خریداران واقعی در معاملات روز شنبه نبودیم، خالص خرید از این معامله گران در روز دوم مثبت بود. در یک ردیف. افزایش قیمت جهانی نفت و خوش بینی بازار سهام به مصوبات پنج گانه حمایتی دولت از مهم ترین عواملی بود که منجر به توسعه دماسنج شیشه ای اصلی شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، معاملات در بورس اوراق بهادار تهران از ابتدای هفته دوم بهمن ماه آغاز و در رنگ سبز به پایان رسید. در آن روز شاخص کل 4.21 درصد افزایش یافت. و دوباره به مرکز سوپرکانوال 1.2 میلیون واحد رسید. سهام با ارزش کمتر نیز در روز شنبه افزایش نشان دادند و افزایش همگن 20 درصدی را به همراه داشت. این روند صعودی در حالی رخ داد که سهامداران خرد از فروش سهام منصرف شدند و در حالی که شاهد افزایش چشمگیر تعداد خریداران واقعی در معاملات روز شنبه نبودیم، خالص خرید این بازیگران بورسی برای دومین روز متوالی مثبت بود. افزایش خوشایند قیمت جهانی نفت در هفته گذشته و البته افزایش خوش‌بینی‌های بورسی نسبت به شعارهای حمایتی دولت و پنج مصوبه معاون اول رئیس‌جمهور در حمایت از بازار سرمایه که در روزهای اخیر در این هفته خبرساز شد، از جمله مواردی بود که مهمترین فاکتورها و حداکثر نرخ رشد روزانه باید همراه با یک ماه باشد.

سهامداران Sweets com

دیروز شاخص تجمعی بورس تهران بالاترین نرخ رشد روزانه از دی ماه را به ثبت رساند و به محدوده یک میلیون و 258 هزار رسید. واحدها با 2.41 درصد افزایش روز شنبه تمامی گروه های بورسی با افزایش شاخص صنعت خود همراه شدند و تحقیقات نشان می دهد 92 درصد از سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در محدوده سبز تابلو قرار داشتند. این سبز فراوان و عظیم در حالی رخ داد که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران بیش از 20 درصد از بالاترین رقم اخیر خود (1575000 سهم در 7 شهریور) در سومین روز بهمن به فاز نزولی بازگشت. برای اولین بار در سال جاری و شتاب کاهش قیمت ها در 6 بهمن ماه از مرز 23 درصد گذشت اما از روز چهارشنبه پس از گفتگوی پرشور رئیس جمهور در صداوسیما و اعلام 5 مصوبه از سوی مخبر، معاون اول رئیس جمهور برای حمایت از بازار سرمایه ، روند تغییر کرده است و برای دو روز متوالی قیمت ها در حال رشد هستند. زمان نشان خواهد داد که آیا بازار سهام می تواند این رشد را تا زمانی که وارد فاز ( صعودی ) یعنی حدود 1.5 میلیون سوپرکانال شود، ادامه دهد یا دوباره افزایش موقتی در بازار وجود دارد؟

رفتار بازار به رفتار دولت بستگی دارد

همانطور که گفته شد به نظر می رسد رشد بورس تهران در دو روز کاری اخیر ناشی از افزایش خوش بینی ها نسبت به حمایت های دولت باشد. صحبت از تاثیر چنین حمایتی در بهبود وضعیت بازار سهام موضوع این گزارش نیست، سهام (چه صعودی و چه نزولی) به این معناست که هر حرف و پیامی از سوی تصمیم گیران اقتصادی و سیاسی یک کشور بر رفتار سهامداران تاثیر می گذارد. به ویژه سرمایه گذاران بی تجربه و ممکن است بدون هیچ توجیه اساسی استراتژی معاملاتی این گروه از معامله گران را تغییر دهند. گواه این موضوع نیز جابه جایی صف های فروش بیش از 300 میلیارد تومانی معاملات بورس تهران در اواسط هفته گذشته به صف های خرید بیش از 500 میلیارد تومانی بورس در روز گذشته بود. تغییرات قابل توجهی که نشان می دهد سهامداران بیشتر به اظهارات و رفتار تصمیم گیران علاقه مند هستند تا عناصر اساسی و تحلیل شرایط و بر این اساس تصمیمات خود را تغییر می دهند که نشان می دهد بازار حساسیت بالایی به کلمات دارد و البته تصمیمات غیرحرفه ای

خطای نمایه سازی بهمن

روز شنبه، فعالان از نمایه سازی با نزدیک شدن به دهه فجر صحبت کردند. برخی بر این باور بودند که با نزدیک شدن به روزهای پیروزی انقلاب اسلامی، سیاستگذاران تلاش کردند وجهه عمومی بازار را سبز کنند. این مهم روز گذشته در میان فعالان تالار شیشه ای در گروه ها و شبکه های اجتماعی نیز شنیده شد. اما آیا این ادعا قابل تایید است؟ همانطور که می بینید بورس تهران به دلیل اشتباهات محاسباتی در برآورد شاخص کل و نه تنها امروز و دیروز، همواره با مشکل شاخص سازی مواجه بوده است. جایی که با افزایش بخشی از بازار که با وجود تعداد کم اما به دلیل ارزش بالای بازار نقش بسزایی در تعیین ارزش کل بورس دارد، در روزهای منفی شاخص کل سبز می شود و بالعکس. با این حال، همانطور که دیروز مشاهده می کنید، در کنار شاخص کل، شاخص همگن به عنوان نماینده سهام کوچکتر بازار صعودی بود و 25 درصد افزایش یافت. در حالی که رنگ سبز در سرتاسر بازار و فراتر از کسری ها غالب بود، نمادهای اصلی و بازارهای فعال سهام با افزایش قیمت همراه شدند. با این تفاسیر شاید نتوان به تصمیم گیرنده در ایام قبل از دهه فجر انگ زد و به نظر می رسد تنها واکنش سبز دلالان بورس برای حمایت از تصویب و تسکین در گرفتگی سود شرکت ها و صنایع است. برخی از مفاد قانون بودجه 1401. این امر علاوه بر این ممکن است توجه سهامداران را به مبانی و سودآوری مطلوب شرکت ها در ماه های اخیر جلب کند.

شنبه در بورس چه بود؟

نگاهی به فهرست نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل بورس تهران در جریان معاملات روز شنبه نشان می دهد که نمادهای بزرگ کالایی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته اند. بررسی اجمالی رشد روزانه صنایع نشان می دهد که پس از چندین صنعت تک سهمی که بالای 40 درصد رشد کردند، خودروسازان، پالایشگاه ها، پتروشیمی ها و فلزات به ترتیب با سود بیش از 30 درصد سهامداران خود را اخراج کردند. توسعه هر یک از این گروه ها اما با اطلاعات و تحلیل های متفاوت قابل توجیه است.

این در حالی است که پتروشیمی ها با افزایش خریداران و بعضا صف های طولانی برای خریداران مواجه بودند. به این ترتیب شاخص این صنعت (محصولات شیمیایی) روز گذشته با افزایش 3.26 درصدی همراه بود. خبر تعیین سقف قیمت خوراک سوخت و پتروشیمی در مصوبات معاون اول رئیس جمهور برای حمایت از بازار سرمایه یکی از مهم ترین دلایل توجه بیشتر به سهام پتروشیمی ها بود. آنها نشان می‌دهند که در مواردی که شرکت‌ها در گزارش‌های میان‌مدت خود سودآوری بالایی در سقوط خود ثبت کردند و به نظر می‌رسد نگرانی‌های بازار سهام در مورد تصمیم‌های ناگهانی را کاهش می‌دهند. پالایشگاه هایی که دیروز به طور میانگین 3.94 درصد افزایش یافتند نیز به شدت تحت تاثیر افزایش قیمت جهانی نفت در هفته گذشته قرار گرفتند. جایی که قیمت نفت خام برنت از مرز 90 دلار در هر بشکه گذشت و کارشناسان نیز از چشم انداز افزایش بیشتر قیمت در این بازار صحبت کردند. لازم به ذکر است که عمده فعالیت شرکت های پالایشی تبدیل نفت خام به دست آمده از شرکت ملی پالایش و پخش به فرآورده های نفتی مانند بنزین، نفت کوره و سایر فرآورده ها پس از عملیات و پالایش های مختلف است. بنابراین سودآوری پالایشگاه ها رابطه مستقیمی با قیمت نفت دارد. در واقع تفاوت قیمت یک بشکه نفت خام با یک بشکه فرآورده یا همان فرآورده های نفتی خام به نام کراک اسپرد تاثیر مستقیمی بر افزایش سود شرکت های پالایشی دارد که در حال حاضر موضوع بورسیه است.

خودروسازان نیز روز گذشته با میانگین 3.97 درصد افزایش قیمت مواجه شدند. این افزایش قیمت ها شاید مربوط به اخبار مثبت برجی باشد که دیروز به بازار رسید. کره جنوبی و ایران قصد دارند ماه آینده نشستی کاری در سئول برگزار کنند تا راه های حل و فصل مناقشه طولانی مدت بر سر دارایی های مسدود شده در تهران تحت تحریم های آمریکا را بررسی کنند. در همین حال وزارت صمت با ارسال نامه ای از آزادسازی منابع ارزی ایران در بانک عراق برای واردات مواد غذایی و دارو خبر داد.

[ad_2]

Noe Gilbert

علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. طرفدار الکل علاقه مند به فرهنگ پاپ مادام العمر. یک آدم فداکار قهوه

بهترین سایت انفجار با ضریب بالا: معرفی، اهمیت و کاربردها
Sidebar Backlink Tips: Boost Your Website’s Visibility and Authority
Sidebar Backlink Packages: Boost Your Website’s SEO and Traffic
Sidebar Backlink SEO: Unlocking the Power of Sidebars for Enhanced Website Ranking
مقدمه‌ای بر فالوور اینستاگرام ارتباطی قدرتمند با جامعه اینستاگرام شما
سایت شرط بندی بهینه سازی شده
Digital currencyبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبرdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency channelدانشگاهGuide to buying household appliances
تماس با ما