محسن رضایی: بودجه هنوز تصویب نشده، می گویند تورم زا استمعاون اقتصادی رئیس جمهور از عزم جدی دولت برای انجام عملیات عمیق اقتصادی در حوزه تولید و صادرات خبر داد.

به گزارش تسنیم، محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور در بیست و پنجمین سالگرد صادرات گفت: صادرکنندگان امروز همان مجاهدانی هستند که دیروز از مرزهای کشور دفاع کردند. صادرکنندگان امروزی همان خط شکننده هستند.» صادرات اولین خط تولید ثروت برای مردم ایران است. به خصوص در کشور ما صادرات تاثیر مضاعفی بر اقتصاد کشور دارد، هم بر تولید داخلی و هم در جریان تولید سایر ملت ها از ایران، صادرات نقش اساسی دارد.

وی افزود: کشور ما و تولیدکنندگان، اقلیم و نیروی انسانی ما می توانند از تولید داخلی برخوردار شوند و در جهش اقتصادی نیز سهم بسزایی داشته باشند. از سوی دیگر، ایران چهار راه مهم در دنیا دارد که حتی اگر تولید داخلی نداشتیم، می‌توانستیم با صادرات مجدد و موقعیت‌یابی کشور، میلیاردها ثروت خلق کنیم. صادرات هم برای تولید داخلی و هم برای تولید ثروت موثر است. ما در حال برنامه ریزی عملیات بزرگ در این دولت هستیم و اولین تجارت خود را شروع کردیم.

معاون اقتصادی رئیس جمهور تصریح کرد: حمل و نقل و گمرک برای ما بسیار مهم است. بنادر کشور ما باید بررسی شود و دستگاه های مختلف مانع صادرات کشور شوند. ما کشوری هستیم که قبل از انقلاب عقب ماندیم و بعد از انقلاب با تحریم های ظالمانه پیشرفت ما را سخت کرد.

رضایی گفت: علاوه بر اصلاحات تجاری، اصلاحات یارانه‌ای و بانکی را آغاز کرده‌ایم و تقویت نظام پولی با اعتبار و جلوگیری از نقدینگی لجام گسیخته دستور کار روز است. به زودی آغاز خواهد شد.” اصلاحات عمیق نیازمند عزم ملی است در کشور ما تحریم های داخلی تولید و تجارت خارجی را دشوارتر از تحریم های خارجی می کند. مثلا در گمرک هم استاندار و هم محیط زیست و غذا و دارو و دامپزشکی نمونه می گیرند و کشتی حامل آن را طولانی مدت معطل می کنند و می توانند جمع شوند و شما فعالان اقتصادی باید به ما اطلاع دهید.

وی ادامه داد: موضوع دوم تحریم های خارجی است. ایران به طور جدی به دنبال لغو تحریم های خارجی است. برخی نباید طرفدار این باشند که این دولت به دنبال رفع تحریم ها نیست. اتفاقا ما با تمام توان به دنبال این مشکل هستیم تا صادرکنندگان بتوانند به همه جهان باز برسند.

معاون اقتصادی رئیس جمهور افزود: برخی می گویند بودجه هایی که هنوز تصویب نشده اند تورم زا هستند. ما هر کاری از دستمان بر می‌آمد برای کمک به تولیدکنندگان انجام دادیم، مثلاً برای تسهیل صادرات به تولیدکنندگان با نرخ بهره پایین‌تر وام دادیم.» به همین دلیل حمایت از صادرکنندگان امری ضروری است.

رضایی با بیان اینکه کشور با نقدینگی عظیمی مواجه است، تصریح کرد: این حجم از نقدینگی در چنین اقتصاد محدودی بسیار سخت است و البته راه پیش رو، حمایت مالی از صادرات جدی است. حذف قوانین اضافی و بخشنامه های اضافی که یک شبه به تصویب رسید. ما به طور جدی در حال بررسی یک شبه جلوگیری از این بخشنامه ها هستیم. مقررات اعلام شده تا کنون در سال آینده کاملتر خواهد شد.

وی گفت: تلاش این دولت این است که ستاد اقتصادی دولت همه تصمیمات را در این ستاد جمع بندی کند و یکپارچگی تصمیمات را در دستور کار قرار دهد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم