چگونه یک بمب اتمی می تواند زمین را از یک سیارک پنهان نجات دهد؟


ممکن است روزی برسد که ستاره شناسان ماه ها قبل از برخورد سیارک به زمین، آن را شناسایی کنند. تنها راه ما برای فرار در این مرحله تلاش برای بمباران هسته سیارک خواهد بود.

اما آیا کار می کند؟

برخلاف برخی از فیلم های پرفروش هالیوود در دهه 90، دانشمندان واقعی به سختی به برخورد سیارک های مخرب اهمیت می دهند. مدار تقریباً تمام سیارات با قطر بزرگتر از یک کیلومتر به دقت ترسیم شده است. مگان بروک سیال، محقق حفاظت از سیاره در آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور، گفت: “ما می دانیم که آنها به این زودی در خطر نخواهند بود.”

در عوض، آنها بر روی سیارک های نسبتا کوچک، به اندازه یک استادیوم فوتبال تمرکز می کنند. این سیارک ها به دلیل فراوانی و همچنین توانایی شان در اجتناب از تماشاگران سیارک ها شناخته شده اند. به گفته دکتر براک سیال، “اینها سیارک هایی هستند که ما نگران آنها هستیم زیرا می توانند از ناکجاآباد ظاهر شوند.”

ممکن است چنین سیارکی برای غول 10 کیلومتری که 66 میلیون سال پیش زمین را نابود کرد چندان خطرناک به نظر نرسد. اما شهاب سنگی که در سال 1908 در آسمان سیبری منفجر شد تنها حدود 60 متر قطر داشت – انفجار 2000 کیلومتر مربع از جنگل را تکان داد. دکتر براک سیال می گوید: «این معادل کل مساحت واشنگتن در واشنگتن است.

دهانه ای که توسط یک شهاب سنگ در سال 1908 در سیبری تشکیل شده است

دانشمندان در مطالعه ای که ماه گذشته منتشر شد، با استفاده از شبیه سازی های بسیار دقیق، به این نتیجه رسیدند که یک سیارک مخفی به قطر 100 متر می تواند توسط یک بمب اتمی 1 مگاتنی با وزن 99.9 درصد از زمین منفجر شود. اگر انفجاری در هر مکانی رخ داد، از زمین خارج شوید. حداقل 2 ماه قبل از برخورد با زمین.

در حالت ایده‌آل، سیارکی که کره آبی ما را هدف گرفته بود، دهه‌ها قبل از برخورد شناسایی می‌شد. در این صورت، احتمال زیادی وجود دارد که فضاپیمای بدون سرنشین بتواند با حرکت کافی آن را از زمین پرتاب کند. این استراتژی که انحراف نام دارد، برای اولین بار در سال آینده در طی ماموریت فضایی آزمایش دوگانه سیارک ناسا (DART) آزمایش خواهد شد.

اما حتی اگر سیارک چندین سال از زمین فاصله داشته باشد، انحراف آن ممکن است استراتژی خوبی نباشد. در این مرحله، احتمالاً برای تغییر مسیر سیارک در یک برخورد خیلی دیر شده است، و اگر شدت تلاش انحراف بیش از حد زیاد باشد، سیارک ممکن است به قطعات کوچک‌تری تبدیل شود که در چندین نقطه به زمین برخورد کند.

به گفته پاتریک میشل، کارشناس سیارک‌ها در رصدخانه کوت دازور فرانسه، استفاده از انفجار هسته‌ای برای از بین بردن یک تهدید بین سیاره‌ای “همیشه آخرین راه حل” است. اما اگر وقتمان تمام شود، احتمالا این آخرین امید ما خواهد بود.

تیمی به رهبری پاتریک کینگ، فیزیکدان دانشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز، شبیه سازی های سه بعدی انجام دادند تا ببینند آیا انفجار هسته ای می تواند سیارات را نجات دهد یا خیر. آنها مانند مارکو ایناروس، شرور سریال علمی تخیلی The Expanse، سیارک های مجازی به طول 100 متر را به پنج مدار مختلف پرتاب کردند و یک سلاح هسته ای قدرتمند مگاتون را برای استقبال از آنها فرستادند.

SpaceX مأموریت دفاعی DART ناسا را ​​برای آزمایش این روش برای Pr پرتاب خواهد class=

شبیه‌سازی‌ها نشان داد که وقتی انفجار دو ماه یا زودتر از زمان پیش‌بینی‌شده برای برخورد رخ داد، یک انفجار هسته‌ای برای منحرف کردن تقریباً تمام سیارک‌های باقی‌مانده از مسیر زمین کافی است. به گفته دکتر براک سیال، یکی از نویسندگان مقاله، ذرات تحریف نشده احتمالا آنقدر کوچک هستند که همگی در جو بسوزانند.

دکتر میشل می گوید این استراتژی بدون خطا نیست. “اگر انرژی لازم برای نابودی یک سیارک را به درستی محاسبه نکنید، احتمالاً قطعات زیادی تولید خواهید کرد.” و برخی از آنها می توانند به اندازه ای بزرگ باشند که با انرژی زیادی به زمین بخورند.

هیچ کس نمی خواهد منتظر بماند تا یک بمب اتمی بتواند زمین را نجات دهد. اما بشر ممکن است روزی چاره ای نداشته باشد: ناسا تخمین می زند که تقریباً 17000 سیارک بزرگتر از 140 متر در مجاورت زمین وجود دارد که هنوز شناسایی نشده اند.

دانشمندان در تلاشند تا امکان پنهان شدن سیارک ها را محدود کنند. تلسکوپ فضایی آینده ناسا قصد دارد دو سوم این تهدیدات کوچک را شناسایی کند. موفقیت آن می تواند آرامشی برای ساکنان این سیاره باشد، زیرا آنها بیشتر از هر کس دیگری می خواهند چیزی را از چشمان خود پنهان کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم