گزارش ششمین جلسه کمیسیون مشترک: انتقادات به طرح حفاظت افزایش یافته است


ششمین جلسه کمیسیون تلفیق بررسی طرح حراست با حضور اعضا و نمایندگان معاونت علمی پژوهشی مرکز، مرکز ملی فضای مجازی، سازمان تبلیغات و اتاق بازرگانی برگزار شد. در این جلسه بسیاری از نمایندگان با انتقاد از طرح حمایت، مقایسه با سایر کشورها و امکان اجرای آن را زیر سوال بردند و از لزوم توجه به زیان های طرح و زیان شرکت ها صحبت کردند.

در ابتدای جلسه، تقی پور با درخواست از اعضا برای پیوستن به کارگروه های تعیین شده، گفت: در جلسه بعدی نمایندگان دولت، مرکز ملی فضای مجازی و بخش خصوصی استماع می کنند و روز سه شنبه نیز برنامه کلی حفاظت حقوق کاربران فضای مجازی رای می‌گیرد.

پس از پایان جلسه، نماینده مرکز پژوهش های مجلس به تشریح مطالعات تطبیقی ​​و متن طرح حفاظت پرداخت.

«علی محسنیان» با اشاره به قوانین فضای مجازی آمریکا، چین، کانادا و اتحادیه اروپا و بررسی اقدامات انجام شده در این زمینه، آماری از GDPR یا قوانین کلی حفاظت از داده های اتحادیه اروپا ارائه کرد. آمار ارائه شده شامل ایجاد بیش از 500 هزار مرجع حفاظت از داده ها در سازمان ها، ثبت بیش از 200 هزار گزارش، ثبت بیش از 94 هزار شکایت و جمع آوری 56 میلیون یورو به دلیل تخلفات قانونی است.

بخش دوم سخنان وی به قوانین وضع شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خارجی در ترکیه اختصاص داشت:

قانون رسانه های اجتماعی ترکیه، پلتفرم هایی با بیش از یک میلیون کاربر ترک را ملزم می کند که در ترکیه نمایندگی داشته باشند. اگر یک ماه از لازم الاجرا شدن قانون گذشته باشد و نمایندگی تشکیل نشده باشد، تریبون مربوطه 10 میلیون لیره جریمه می شود. سپس در اولین فرصت در صورت عدم افتتاح نمایندگی، جریمه تا 30 میلیون لیر افزایش می یابد و همچنین هیچ کاربر ترکی حق درج تبلیغات تجاری در این شبکه ها را ندارد و هرگونه پرداخت مالی در سیستم این بستر خواهد بود. ممنوع شود. تا سه ماه بعد، دولت این اختیار را دارد که 50 درصد ظرفیت را مسدود کند و در نهایت 90 درصد ظرفیت در سه ماه گذشته قطع خواهد شد.»

این بخش از سخنرانی مورد اعتراض برخی از نمایندگان قرار گرفت. نوروزی با بیان اینکه گزارش مرکز پژوهش های مجلس باید بی طرفانه باشد و جنبه سیاسی نداشته باشد، گفت: موضوع معرفی نماینده در ترکیه هنوز به صورت جدی اجرایی نشده و تنها یک فرد حقیقی به عنوان نماینده معرفی شده است.

ویس کرمی همچنین گفت: موضوع آسیب دیدگی سکوها نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

پاسخ به این سوال این است که اگر پلتفرم های خارجی را کاهش دهیم، ضرر بیشتری خواهیم داشت؟ آیا واقعاً می توان یک نسخه بومی خوب را در داخل ارائه کرد یا ما قابلیت فناوری محدودکننده پلتفرم را داریم؟ سرنوشت شرکت های فعال در این پلتفرم ها نیز باید در نظر گرفته شود.

تقی پور به عنوان رئیس کمیته مشترک در پاسخ به این پرسش ها گفت: محدودیت سکوها نیاز به فناوری خاصی ندارد و می توان ظرفیت آنها را کاهش داد.

کمیته طرح حفاظت

محسنیان همچنین در پاسخ به سؤالات مطرح شده گفت: در فاز اولیه این طرح، تلاشی برای مسدودسازی نداریم. بحث ما بیشتر در مورد اعمال حاکمیت است. ما از مدل های پیاده سازی شده در دنیا استفاده می کنیم و اصراری بر مسدودسازی نداریم. “گاهی اوقات این موضوع یک پلت فرم بومی است که نیاز به پشتیبانی دارد. گاهی اوقات بحث ناتوانی یک کشور در اعمال حاکمیت بر بستری است که باید برای آن محدودیت‌ها و اصلاحات هوشمندانه وجود داشته باشد.»

باقری نیز یکی از منتقدان این موضوع بود و بحث اصلی را درباره اینستاگرام عنوان کرد. اگر این گروه از تاسیس نمایندگی در ایران و پرداخت جریمه خودداری کنند، آیا نمونه مشابهی از اینستاگرام در کشور وجود دارد که جایگزین این شبکه اجتماعی شود؟

رشیدی در ادامه این نشست با بیان اینکه نظارت قوی بر بسترها در کشور وجود دارد، گفت:

«اول، ما باید دریابیم که در فضای مجازی به دنبال چه چیزی هستیم. احساس می کنم در مسیر اشتباهی هستیم. آیا می خواهیم زیرساخت هایی را فراهم کنیم یا مردم را به زیرساخت هایی که برای فضای مجازی فراهم خواهیم کرد سوق دهیم؟ این روزها پیام هایی مانند IGAP دارای امکانات بیشتری نسبت به تلگرام هستند، اما چرا مردم همچنان از تلگرام استفاده می کنند؟ طرح مرکز تحقیقاتی شامل چین و ویچیتا است که شش سال پیش فیلتر کردیم. سوال اساسی این است که چرا مردم ما در شرایطی که ما به آنها ارائه می کنیم کار نمی کنند؟

کمیته طرح حفاظت

کلاها که به نمایندگی از بخش خصوصی و اتاق بازرگانی در این نشست حضور داشتند به زیان کسب و کار اشاره کرد و گفت:

«کسب و کارها در فضای مجازی، مانند فضای واقعی، زمان و هزینه خود را صرف یافتن و یافتن مشتری می کنند. از دست دادن شرکت ها در این زمینه نه تنها به پهنای باند مربوط می شود، بلکه مهاجرت از یک پلتفرم به پلتفرم دیگر مضر است. “مثل انتقال یک فروشگاه از شهری به شهر دیگر است.”

رئیس کمیته طرح مشترک حفاظت در پایان با بیان اینکه اعطای وام 5 میلیارد تومانی به پیام رسان ها برای 40 میلیون کاربر ایرانی بی فایده است، گفت: باید حمایت بیشتری شود تا داده ها از کشور خارج نشود.

جلسه بعدی کمیته بررسی طرح مشترک حفاظت روز دوشنبه هفته آینده از ساعت 19 تا 9 برگزار می شود و نمایندگان مرکز پژوهش های مجلس، دولت، مرکز ملی فضای مجازی و بخش خصوصی نظرات خود را در خصوص طرح حفاظت اعلام می کنند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم