یکی از جنبه های کرونا یک خطای آزمایشگاهی بودکارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) سویه جدید دلتاکرون کووید-19 را که گفته می‌شود ترکیبی از سویه‌های دلتا و اومیکرون است رد کردند: “این شناسایی به احتمال زیاد نتیجه یک خطای توالی ژنتیکی برای این ولتاژ است.”

به گزارش ایرنا، دانشمندان قبرسی اخیرا 25 مورد از سویه جدید کروناویروس را شناسایی کردند که ترکیبی از گونه های دلتا و اومیکرون است.

این سویه که به “دلتاکرون” معروف است توسط لئونیدوس کوسترریکیس، پروفسور و رئیس گروه بیوتکنولوژی مولکولی و ویروس شناسی مولکولی در دانشگاه قبرس شناسایی شد.

وی به خبرگزاری بلومبرگ گفت که دانشمندان آزمایشگاه بیوتکنولوژی و ویروس‌شناسی مولکولی دانشگاه قبرس 25 مورد جهش یافته و نتایج یک پایگاه داده ژنتیکی بین‌المللی به نام GISAID را ارائه کرده‌اند که برای شناسایی ویروس کرونا استفاده می‌شود.

اخبار مربوط به جهش ادعایی در روزهای شنبه و یکشنبه به رسانه ها رسید و کارشناسان بهداشت WHO این یافته ها را تکذیب کردند.

دکتر کروتی کوپالی، کارشناس کووید-19 از سازمان بهداشت جهانی، گفت که کشف دانشمندان قبرسی به احتمال زیاد محصول توالی یابی با “آلودگی امیکرون در نمونه دلتا در آزمایشگاه” بوده است.

او در توییتی نوشت: ژانری به نام دلتاکرون وجود ندارد. Omicron و Delta یک ابرنواختر تشکیل نمی دهند.

دکتر تام پیکاک از امپریال کالج لندن گفت: «توالی‌های ژنتیکی دلتا با «جهش‌های عجیب» از زمان ظهور این نوع ایجاد شده‌اند.

دکتر آدریانا هوگو، دانشمند پزشکی در دانشگاه نیویورک گفت: «دانشمندان 65 نمونه از توالی های اومیکرون با جهش های دلتا مانند را در شهر نیویورک پیدا کردند، اما تایید کردند که توالی ها آلوده بودند.

او در توییتی نوشت که آنها سکانس‌ها را از GISAID حذف کرده‌اند و به مطبوعات در مورد انجام تحقیقات لازم هشدار نداده‌اند. در حالی که برخی از این سکانس‌ها کاملا واقعی به نظر می‌رسیدند، اما زمانی که آماده‌سازی کتابخانه را تکرار کردیم، اینطور نبود. آماده سازی کتابخانه امکان تبدیل مواد ژنتیکی استخراج شده به کتابخانه های آماده برای توالی یابی را فراهم می کند.

محققان گفتند: موضوع آلودگی احتمالی به کیفیت آزمایشگاه ارتباطی ندارد و در هر آزمایشگاهی که توالی یابی ژنتیکی انجام می دهد این اتفاق می افتد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم