کووید 19 ساختار ریه ها را تغییر می دهد!در یک مطالعه جدید، دانشمندان آمریکایی نشان دادند که آسیب های ناشی از کووید-19 می تواند ساختار ریه ها را تغییر دهد.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو (UCSF)، آسیب شدید ریه ناشی از بیماری هایی مانند کووید-19 منجر به ترمیم غیرطبیعی سلول های بنیادی و تغییر در ساختار ریه ها می شود. اگر سلول های بنیادی در پاسخ به آسیب به درستی ترمیم نشوند، ممکن است بازگرداندن عملکرد طبیعی ریه ممکن نباشد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو از مدل‌های سلول‌های بنیادی برای کشف مسیر سلولی جدیدی که در ریه‌های آسیب دیده توسط کووید-۱۹ و در بیماران مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک یافت می‌شود، استفاده کردند.

این تحقیق نقشه ای ارائه می دهد که می تواند به درک چگونگی تغییر و آسیب ریه های آسیب دیده کمک کند. این مطالعه همچنین یک مسیر ممکن برای معکوس کردن ترمیم سلول های بنیادی غیرطبیعی را پیشنهاد می کند.

مدت هاست که پذیرفته شده است که ظرفیت ترمیم سلول های بنیادی کیسه هوا در موش و انسان به طور مشابه عمل می کند. دانشمندان به طور غیرمنتظره ای دریافتند که نوع انسانی این سلول ها به نام “hAEC2” بر خلاف همتایان موش هایشان در سرنخ هایی از فیبروبلاست های پاتولوژیک متفاوت است. تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی این سلول‌ها وجود انواع سلول‌های ترانسفکت شده و زیرمجموعه‌های سلول پایه را نشان داد که قبلاً در ریه‌های افراد مبتلا به فیبروز ریوی ایدیوپاتیک شناسایی شده بودند.

با استفاده از یک بستر ارگانوئید جدید، دانشمندان توانستند سلول های بنیادی غیرطبیعی را که در موارد آسیب شدید به کیسه هوا مشاهده می شود، مدل کنند.

تین پنگ، یکی از این پروژه ها می گوید: «زمانی که ما برای اولین بار تغییرات در سلول های hAEC2 را دیدیم، آنقدر برایمان جالب بود که فکر کردیم این فقط یک اشتباه است، اما نگاه دقیق تر به این مسیر جدید بینش زیادی به ما می دهد. دانشمندان بازسازی ریه ها در پاسخ به آسیب جدی، راه ممکنی را برای معکوس کردن آسیب فراهم کرد.

این مطالعات اساس تحقیقات آینده را برای شناسایی اهداف درمانی تشکیل می دهد که ممکن است به پیشگیری یا معکوس کردن آسیب شدید ریه کمک کند.

این تحقیق در مجله Nature Cell Biology منتشر شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم